Kız yurdundan Başbakan'a sesleniş!

Kız yurdundan Başbakan'a sesleniş!
Kız yurdundan Başbakan'a sesleniş!
"Daha özgür olmak için eve çıkmak istiyorum. Başbakan'ın muhafazakâr biri olduğunu göz önünde bulundurarak böyle düşünmesini anlayabiliyorum ancak o da bunun sadece kendi görüşünden başka bir şey olmadığını anlamalı."
Haber: ESRA ÜLKAR / Arşivi

“Öğrencilerin dikkatine! Akşam 9’dan sonra katlarda gürültü yapılmaması, pencere kenarlarına yiyecek bırakılmaması önemle duyurulur.” Bu ve bunun gibi duyuru anonslarını devlet yurtlarında kalan veya kalmış olanlar bilir. Hatta şu an bir kısmınız vakitsizce duyduğunuz anonslar gibi bu duyuruyu okuyunca, “Bilmez miyiz” diyerek iç çekmiş bile olabilirsiniz. Bazen koyu bir muhabbeti, bazen de geç kalkacağınız bir günün uykusunu böler bu duyurular. Bilmeyeniniz için duyuruyu tercüme edeyim. Öğrenciler odalarda buzdolabı olmadığından bazen aldıkları bir içeceği soğuması için, bazen ilaçlarını bazen de peynir gibi kahvaltılıkları oda sıcaklığında bozulmasın diye pencerelerin dış kenarlarına koyuyorlar. Çok da sağlıklı olmayan bu yöntem pencere altından geçenler için tehlikeli bir durum, yurda dışarıdan bakanlar için biraz acıklı bir görüntü yaratır. Bu ve bunun gibi sebeplerden yurtta kalan çoğu öğrenci eve çıkma hayali kurar.
Öğrencilerin ‘eve çıkma’ hayalinin arkasında pek çok sebep vardır. Bunları sıralamaya kalkarsak birinciliği yurda giriş saatine vermek gerekir. Yurda son giriş saatinin 23.00 olması sosyal hayatı olan bir öğrenci için sorun olur. Mesela konsere gidemezsiniz. Giderseniz de istediğiniz sanatçı sahneye çıkmadan, beklediğiniz şarkı çalmadan dönüşe geçmeniz gerekir.
Odanızda su ısıtıcısı bulunduramazsınız. Özellikle sınav zamanı geç saatlere kadar ders çalışan öğrenciler için saat 12’de kantin kapandıktan sonra kahve içmek bir hayale dönüşür.
Dersleri akşam 9’da, 10’da biten ikinci öğretim öğrencileri akşam yemeklerini kaçırırlar. Geç saatte acıkırsanız, ya zuladaki bisküviye talim edersiniz ya da o gece aç uyursunuz.
Televizyonda istediğiniz zaman istediğiniz programı izleyemezsiniz. Topluluğa uymak gerekir.
Aynı odada kaldığınız insanları kendiniz seçemezsiniz, ne çıkarsa bahtınıza. O nedenle sevdiğiniz arkadaşlarınızla bir evi paylaşmak ayrıca güzel bir hayaldir…
Evet, yurtlar ucuzdur, güvenlidir; ama evin yerini tutamaz. En fazla farklı şehirlerden gelmiş gençlere, arkadaş çevresi edinene kadar ve çevreyi tanıyana kadar barınacağı bir liman görevi üstlenir diyelim.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın yurt ve öğrenci evleriyle ilgili yaptığı açıklamalar şu sıralar yurtlarda birinci gündem. Eve çıkma planları yapan özellikle üniversite son sınıf öğrencileri Başbakanın açıklamalarından rahatsız. Bu açıklamalarla ailelerin kafasında öğrenci evleriyle ilgili farklı bir algının oluştuğunu düşünüyorlar. Bir başka tedirginlik de öğrenciye ev vermeyen ev sahiplerinin artması ihtimali. Kredi Yurtlar Kurumu kız öğrenci yurtlarında kalan öğrencilere Başbakan'ın açıklamalarını sorduk.

İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümü son sınıf öğrencisi Derya Ülkar: Ben müzikle ilgilenen biriyim. Örneğin bir konser olduğunda yurda son giriş saati 23.00 olduğu için problem yaşıyorum. Bu yüzden bir arkadaşımda kalmak zorunda kalıyorum. Eve çıkmak istememin en büyük sebeplerinden biri bu. Daha özgür olmak için eve çıkmak istiyorum. Başbakan'ın muhafazakâr biri olduğunu göz önünde bulundurarak böyle düşünmesini anlayabiliyorum ancak o da bunun sadece kendi görüşünden başka bir şey olmadığını anlamalı. Manevi olarak bir erkekle bir kızın çok iyi arkadaş olabileceklerini de anlamalı. Maddi olarak bugün bir ev kirası ödemenin ne denli zor olduğunu da anlamalı. Herkes onun düşündüğü gibi düşünmek zorunda değil ki üstelik özel hayata müdahale etmediğini söyleyen biri nasıl oluyor da bir insanın kendi evinde kiminle yaşayacağına karışabiliyor?

İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü son sınıf öğrencisi Demet Korkut: Yurt imkânlarının kısıtlı olmasından dolayı eve çıkmak istiyorum. Örneğin, ben ikinci öğretim öğrencisiyim çoğu zaman derslerim 9’da 10’da bitiyor. Bu yüzden akşam yemeğine yetişemiyorum. Okulda ya da dışarda yemek zorunda kalıyorum. Bir odayı bir kaç kişiyle paylaşmak zorunda kalmak da çok zor. Sürekli sıkıntı olmasın, problem çıkmasın diye sesimizi çıkaramıyoruz. Uyumlu olmak zorundayız. Mesela ben sabaha kadar oturmak isterim ama ışık kapanmak zorunda. Telefonla konuşurken dışarı çıkmak zorundayım. Seste uyuyamayan arkadaşım var ama o da uyumak zorunda. Evden kopup yurda gelmek beni zaten çok zorladı. Aile evinin yerini tutmasa da öğrenci evi yurttan çok daha iyidir. Başbakanın bu açıklamalarının zaten sınırlı olan imkânlarımızı daha da sınırlandırdığını düşündüğüm için bu açıklamalara tepkiliyim.

İstanbul Üniversitesi Matematik bölümü son sınıf öğrencisi Merve Marangoz: Başbakan’ın bu açıklamalarından sonra öğrenci evleriyle ilgili farklı bir algının oluştuğunu düşünüyorum. Mesela ailemden kimse yurtta kalmamış, öğrenci evinde kalmamış. Burada güvende olduğumu biliyor ama nasıl yaşadığımı görmüyor ki. Bu açıklamalarla öğrenci evleri konusunda ailelerin kafasında farklı bir algı oluşturuluyor. Eve çıkan insanların evine elbette aile fertlerinden birileri gelecektir. Kuzenim gelebilir, erkek kardeşim gelebilir. İhbar edecek insan nereden bilecek sevgilim mi kuzenim mi? Ona göre ihbar edeceğim diye sormayacak ya! Başbakan bir akşam gelsin de kalsın yurtta. Bakalım kalabilecek mi?


İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ikinci sınıf öğrencisi Ada Körükçü: Yurtta bir dolap bir yatağımız var bize ait. Yatağın üzerinde yaşıyoruz resmen. Dört kişi kalıyoruz bir odada. Bizimki en iyisi, sekiz kişi, on kişi aynı odada kalan öğrenciler var. Etüt odasında masalar yetersiz. Ders çalışamıyoruz. Bazen kütüphanelerde sabahlamak zorunda kalıyoruz. Sağlıksız yiyecekler, yiyemiyoruz çoğu zaman. Ev yemeği gibisi var mı? Eve çıkmak istememin sebepleri saymakla bitmez. Bundan önce kaldığım yurt, ‘kızlı erkekli’ karma yurttu. Onu ayırdılar. Eve de mi karışacaklar? Başbakanın açıklamalarına da tepkiliyim. Öğrencinin ev bulması bir problemdi şimdi ev bulmak çok daha zorlaşacak.

Evde kalan 19 Mayıs Üniversitesi İktisat bölümü son sınıf öğrencisi İlkem Kabasakal: Asıl burada kadınlar hedef gösteriliyor. Bu sadece kadınları eve kapatmanın bir yolu. Ailelerin gözlerini korkutacaklar bu şekilde. Kürtaj başvurusu geldi diye açıklama yapıyorlar. Sizin de kızınız bunu yapmış olabilir diye aileleri korkutuyorlar. Bana göre kızları eve kapatma politikası var. Yanlış bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Çok saçma. Elektriği, suyu, doğalgazı nasıl ödediğimizi, nasıl geçindiğimizi düşünmüyor da bizim erkek arkadaşlarımızı düşünüyor.


  http://www.radikal.com.tr/115989811598988

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Radikal yorumları parlak fikirler atlası - berket

  Okurların uygun adım düşünmeleri gerçekten hayran olunası. Ayrıca hepsi de çok parlak ve orjinal fikirler döşüyorlar. Mesela birisi çok önemli bir şey farketmiş, İslamcılar meğer şimdiye kadar üniversiteye gidemesinler diye kızlarının başını kapatıyorlarmış; sonra başlarını kapatarak okumalarına engel olamayınca erkeklerle karışık oralar göndermeyiz diyorlarmış. Bak bunu hiç düşünmemiştik ya. Bişi diyeyim mi bizi fena tuşa getirmiş bu islamcılar, yıllarca türbanlılar girmesin diye biz uğraştık, meğer adamların istediği de buymuş, bak şimdi nasıl fena oldum ya.

  Arap Kabile Dini tanımlamasının nesine itiraz ettiniz anlamadım??? - halukaka

  İslam arap mı değil? Yoksa Kureyş kabile mi değil? Arap Kabile Dini isim tamlamasında yanlış olan tek kelime yok. Yorumcu çok güzel söylemiş. Ayrıca, 1000 sene kadar önce 100 bin kadar Türkmeni kılıçtan geçirerek SEVE SEVE değil, öldüre öldüre müslüman etmişlerdir bu coğrafyayı. Beyninizin en ücra köşelerinin (anlamını bile bilmediğiniz) arapça dualarla vs.'yle yıkanmasına müsaade edeceğinize, açın azıcık tarih okuyun derim (Kuteybe Bin Müslim, Emeviler, Talkan v.s.)...

  İlkel beyin yapısının bariz örnekleri - PAN-ZEHİR

  Bu gazetenin yorumcuları, İslam dininden ARAP kabile dini diye bahsedebiliyorsa, hakaret ediyorsa, benden onların ilkel çağlara ait olduklarıyla ilgili şüphelerimden bahsetmekte özgürüm diye düşünüyorum.Yayınlayın da eşitlik sağlansın

  Kız Yurdundan Başbakana sesleniş - vesileabla

  Yıllarca türbanı bahane ederek kızlarımız türban yüzünden okuyamıyor diyen iktidar türbanın kabulünden sonra başka bir yol arayışı içine girmiştir kökten çözüm ailelerin gözünü korkutup kızların okullara göndermeme gibi bir yol çaktırmadan sunulmuştur sakın yütmayın 18 yaş birde yüksek okulu kazanmış ise kendi kararlarını verecek kapatiseye erişmiş demektir Başbakan çok ileri giderek rüştünü ispatlamış aklı başında gençlerimizin huzurunu kaçırmanın bir yolu diye düşünüyorum Başbakan ve diyer ekibin çocukları nasıl bir evde barınarak eyitimlerini tamamlamışlardır herkez onların çocukları kadar şanslı değil malesef

  İslam - Kemaltaner

  Hepimize dayatmaya çalıştıkları Arap kabile dininde malesef başkasının ne düşündüğü önemli değil. Ya allah'ın dediği gibi olacaksın ya da yok olacaksın. Bu ilkel ideoloji malesef Nazizim'den bile tehlikeli, en azından nazizim 10 yılda yok oldu, islam ise yüzyıllardır insan onuru, kültür, sanat, özgürlük için bir tehdit.

  Tiz kellesi vurula! - Sömsöm Yarim

  Demek "Başbakan'ın muhafazakâr biri olduğunu göz önünde bulundurarak böyle düşünmesini anlayabiliyorum ancak o da bunun sadece kendi görüşünden başka bir şey olmadığını anlamalı." diyorsun. Sen kim oluyorsun da Yücelerden Yüce, Aklardan Ak, Pir-ü Pak Padişahımızın/Halifemizin Fetvasına "sadece kendi görüşüdür" diyebiliyorsun? Tiz bu densizler derdest edile, kelleleri vurula! O kadar masraf ettik, 5 yıldızlı otellerde ağırladık; El Nusracılar da bir işe yarasın bari.

  ülke muhafazakar değil - bizeke

  bu tedbirler demokratik bir ülkede alınabilir mi? Bunların göstermelik olduğunu esas tehlikenin internetin karanlık yüzünde olduğunu farkında olmadığımızı zannediyorum.Faydası tartışılmayacak derecede bir devrim niteliğinde olan internetin bir de karanlık bir yüzü var. iktidarın haberi yok ?İnternette kadın satışı yapılıyor.En adi ve sapık porno sayfalarına girmek çoçuk oyuncağı.Ev arkadaşlığını bırakın, yatak arkadaşı bulmak için siteler var.Kumarhaneler internet sayesinde evimizin içinde ancak cazino denilen yerler kapalı, her türlü terör propagandası yapılıyor. internet kötü yüzü sayesinde ortada dehşet verici bir manzara gözüküyor..Hakaret, sövme, iftira . İslam dinine karşı hakaretler en adi şekilde internette yapılıyor.Başbakan ise nelerle meşkul .Bu saydıklarımı sanırım bilmiyor.Yani teknolojiden haberi yok.Danışmanları bunları kendisine anlatmıyor mu? Ortada traji-komik bir oyun var.Artık cep telefonlerı ile bile kumar oynamak mümkün. Şimdi böyle bir manzara varken evler baskın yapılacağını ifade etmek ne anlama geliyor? İnterneti hayatımızdan çıkaramayacağımıza göre Bunları kabul etmek. Zira değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabul etmekten başka çare yok..Yukarıda sosyal medya ve internetin karanlık yüzü varken anlaşılmaz bir şekilde ev baskınları yapmak ne kadar anlamlı ?yaşadığımız dünyanın gerçeklerini kabul etmekten ve değişimden yana olmaktan başka çaremiz yok.Muhafazakar bir ülke olmak bu şartlarla mümkün değil.İsteyen kendisi olabilir.Ahlaklı bir hayat yaşayabilir.