Kızıksa'da durum iyi

Türkiye'de kuş gribi virüsünün görüldüğü Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde karantina önlemleri sürmekle birlikte, hayat normale döndü. Dünya Sağlık Örgütü'nden bir heyet de bugün beldeye gelerek üç gün bölgede inceleme yapıp, örgüte bir rapor sunacak.

BALIKESİR - Türkiye'de kuş gribi virüsünün görüldüğü Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde karantina önlemleri sürmekle birlikte, hayat normale döndü. Dünya Sağlık Örgütü'nden bir heyet de bugün beldeye gelerek üç gün bölgede inceleme yapıp, örgüte bir rapor sunacak.
Bölgede 9 bini aşkın kanatlı hayvanın itlaf edildiğini belirten Tarım ve Sağlık bakanlıkları ekipleri, "Artık rutine döndük. İlk kez dün (cumartesi) geceyi rahat geçirdik" dedi. 28 köy ve göllerin kontrol altında olduğunu açıklayan Balıkesir Valivekili Halil Y. Kaya da şu bilgileri verdi:
"Önlemler 29 Ekim'de bitecek. Artık yaşam normale döndü. İtlaf olan hayvanların parası ödendikten sonra, bu problem de ortadan kalktı. İlaçla kontrol altına alınan kişilere de her gün sağlık ocağında birer tablet veriliyor. Karantina bitince üreticiler tarlalarını ekebilecek. Ancak avlanma yasağına mutlaka uyulmalı."
Bu arada Ağrı'nın Patnos ilçesinde üç canlı tavuk satıcısının 10 Ekim'de Bursa' nın İnegöl ilçesiyle Çorum'dan sağlık raporlarıyla satın aldıkları 12 bin 500 tavuktan 5 bin 300'ü önceki gece telef oldu. Erzurum Veteriner Araştırma Enstitüsü'nde yapılan ilk tespitlerde, kuş gribi virüsü belirtilerine rastlanmadı. Kesin sonuçlar bir haftada belli olacak.


    http://www.radikal.com.tr/7603507603500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.