Kızıksalı ilaç istiyor

Manyas'ın Kızıksa beldesi, kuş gribi tedirginliği içinde. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri'ne bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi Şube Müdürü Ramazan Uzun, 11 kişiye antiviral ilaç tedavisi uygulandığını açıkladı.

BALIKESİR - Manyas'ın Kızıksa beldesi, kuş gribi tedirginliği içinde. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri'ne bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi Şube Müdürü Ramazan Uzun, 11 kişiye antiviral ilaç tedavisi uygulandığını açıkladı. Uzun, itlaf nedeniyle üzgün olan halkın hastalıkla ilgili bilinçlendikçe yapılanların ne kadar doğru olduğunu anlayacağını söyledi. İtlaf ekipleri ise dün yeniden beldeye gelerek bu kez başıboş kanatlıların itlafına başladı. Sokaklar tek tek dezenfekte edildi.
Karantina devam edecek
Beldede hastalıkla ilgili broşürler dağıtılırken Ankara'dan gelen görevliler, kadınlarla toplantı düzenledi. Dr. Uzun, halkın ilaç ve aşı istediğini, talepleri bakanlığa ilettiğini söyledi. Okullarda da öğrencilere hastalıkla ilgili eğitim verilecek.
Tarım Bakanı Mehdi Eker ise Manyas'ta 10 km yarıçaplı karantinanın 21 gün devam edeceğini, hastalık riski ortadan kalkmış olsa da gözlemlerin iki-üç ay daha süreceğini söyledi.
'Hâlâ hayvanlarını saklayan var!'
Hem Tarım hem de Sağlık Bakanlığı'nın uzman ekipleri bazı vatandaşların kanatlı hayvanlarını saklamaları nedeniyle sorun yaşıyor. Hayvanlarının itlaf edilmemesi için yetkililerden saklayanlar için Hayvan Sağlığı ve Zabıta Kanunu'nun 18 ve 19'uncu maddelerine göre cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulacak.
'İtlaf bedelleri banka hesaplarında'
Balıkesir Valiliği'nin açıklamasına göre şu ana kadar Manyas'ta toplam 8 bin 583 kanatlı hayvan itlaf edildi. Açıklamada "Kanatlıları itlaf edilen kişiler adına, hayvan bedelleri banka hesaplarına geçirilmiş, hak sahiplerine toplam 94 bin 224 YTL ödeme yapılmıştır" denildi.
(Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7601407601400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.