Kızılay Afrika'da gönülleri fethetti

Kızılay'ın Sahra Hastanesi, Sudan'da iç savaş nedeniyle insanlık dramı yaşanan Güney Darfur'da 30 Ağustos 2006'dan bu yana 46 bin mülteciye şifa dağıttı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

NYALA - Kızılay'ın Sahra Hastanesi, Sudan'da iç savaş nedeniyle insanlık dramı yaşanan Güney Darfur'da 30 Ağustos 2006'dan bu yana 46 bin mülteciye şifa dağıttı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mart 2006'da uluslararası bir toplantı için bulunduğu Sudan'da Güney Darfur'a uğramış ve heyette bulunan Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali'den sahra hastanesi kurulmasını istemişti. Bir ameliyathanesi, bir rontgen ünitesi, bir laboratuarı, yedi polikliniği (acil, dahiliye, çocuk, kadın doğum, cerrahi, ortopedi, KBB) ve bir de eczanesi bulunan Sahra Hastanesi, 30 Ağustos 2006'da faaliyete geçti. Halen 13'ü Kızılay, 18'i de Sağlık Bakanlığı personeli olan 31 kişi ile mültecilere hizmet veren Kızılay Sahra Hastanesi'nde günde 350-400 kadar hastaya bakılıyor. Hastanede bugüne kadar yaklaşık 46 bin insana sağlık hizmeti verildi. Ücretsiz hizmet veren Kızılay hastanesine sadece kamplarda yaşayanlar değil, Nyala halkı ve Sudan'ın doğu komşusu Çad'dan hastalar geliyor. Güney Darfur Eyaleti'nin Enformasyon ve Kültür Bakanı Muhammed Hasan da hastaneye gelerek üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisi gördü.