Kızılay alarm durumunda

Kızılay alarm durumunda
Kızılay alarm durumunda
Depremin ardından Kızılay alarm durumuna geçti. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna depremin 30 saniyeden fazla sürdüğünü açıkladı.

Radikal.com.tr - Çanakkale Saroz Körfezi açıklarında meydana gelen İstanbul , İzmir ve Bursa’da da hissedilen 6.2 şiddetindeki depremin ardından alarm durumuna geçen Türk Kızılayı, Ankara ’daki Afet Operasyon Merkezi’nde kriz masası kurdu.

Depremin ardından Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde (AFOM) kriz masası kurulurken, bölge afet merkezlerinde de hazırlıklar başladı. İstanbul’da bulunan Marmara Afet Operasyon Merkezi, Kırklareli’ndeki Büyükkarıştıran Yerel Afet Merkezi, İzmir’deki Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Düzce’de bulunan Batı Karadeniz Bölge Yönetim Afet Merkezi’nde deprem hazırlıkları üst düzeye çıkarıldı.

Bölgeye yakın olan afet merkezlerinin yanı sıra şube müdürlüklerini de alarm durumuna geçiren; İzmir, İstanbul, Çanakkale, Kırklareli, Muğla, Manisa, Keşan, Ezine, İpsala, Gökçeada, Bozcaada, Fethiye, Çiğli, Çeşme, Foça, Dikili, Marmaris şube başkanlıkları ve yerel yönetimlerden herhangi bir can ve mal kaybı olmadığı bilgisi alan Türk Kızılayı, gelişmeleri yakından takip ediyor.

Tedbir amaçlı Batı Karadeniz (Düzce), Marmara (İstanbul) ve Ege (İzmir) Bölge Afet Yönetim Merkezleri’nde araçlara yüklü olarak temel afet malzemeleri de hazır bekletiliyor.

VALİ TUNA: DEPREM YARIM DAKİKA SÜRDÜ

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna meydana gelen deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu:

"En az yarım dakika süren yatay şekilde bir sallantı söz konusu oldu. Saros Körfezi’nde yakınlığı dolayısıyla ilimiz birinci derece deprem kuşağında ilimiz. Dikkatli olmalıyız, geleceği planlamamız önem arz ediyor. Ben geçmiş olsun diyorum bütün vatandaşlarımıza. Çalışmalarımız devam ediyor. Depremin süresi 30 saniye ile bir dakika arasında bir süre devam etti."

ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN:  HASAR YOK

"Şu an bir yıkıntı hasar söz konusu değil. İtfaiye teyakkuz halinde. Arkadaşlarımız durumlara bakıyorlar. Şükür bu şekilde atlattık. Biraz uzun sürdü ama atlattığımızı düşünüyoruz. Vatandaşlarımızda sakinleşti herkes işine devam ediyor.
Burası birinci derece deprem bölgesi olduktan sonra yapılar buna göre yapıldı. zaten burada yapılar tekniği öncelerde yapılsa bile çok fazla kötü yapılar değil idi. Ama bundan sonra daha iyi yapılar da oluşacak. Ciddi bir sallantı oldu, yarım dakikaya geçti. Bir şey olmamış olması sevindirici."

BURSA VALİSİ: VATANDAŞIMIZ SAKİN OLSUN

Bursa Valisi Şahabettin Harput da, Ege Denizi'nde Bozcaada açıklarında meydana gelen depremin Bursa ve ilçelerinde de hissedildiğini belirterek, “Şu ana kadar sıkıntılı bir haber aksetmiş değil. Devletin tüm kurumları üzerine düşeni yapıyor. Vatandaşlarımıza sakin olmalarını tavsiye ediyorum” dedi.
Harput yaptığı açıklamada depremin Bursa'da da hissedildiğini belirtti.
“Şu ana kadar sıkıntılı bir haber aksetmiş değil. Devletin tüm kurumları üzerine düşeni yapıyor. Vatandaşlarımıza sakin olmalarını tavsiye ediyorum” diyen Harput, köy ve kırsal bölgelerde herhangi bir sıkıntı yaşanıp yaşanmadığı konusunda da ilgili tüm birimlerin gerekli çalışmayı yaptığını sözlerine ekledi. Öte yandan; sarsıntı nedeniyle Bursa ve ilçelerinde bazı vatandaşlar ev ve yerlerini terk ederek kısa süreliğine dışarıda bekledi.