Kızılay eylemine ağır ceza

Kızılay'da Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun Tasarısı'nı protesto eden ve Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi olduğu belirtilen 46 kişi hakkında, 22 yıl altışar aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

ANKARA - Kızılay'da Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun Tasarısı'nı protesto eden ve Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi olduğu belirtilen 46 kişi hakkında, 22 yıl altışar aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Eylemciler, TCK'nın örgüt üyeliği ve Terörle Mücadele'nin 2. maddesine muhalefetten yargılanacak.
Ankara Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan, ESP'nin Kızılay'da 7 Aralık 2004'te düzenlediği eyleme ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. İddianamede, ESP'nin kurulduğu günden itibaren yaptığı etkinlik ve eylemlerin, MLKP'nin eylemleri ile örtüştüğü, kullandıkları temaların aynı olduğu ifade edildi. Eylemle ilgili bilgi verilen iddianamede, eylemciler güvenlik güçlerine molotofkokteyli, taş ve sapanla attıkları cam bilyeler ile saldırmak, kaldırım taşlarını ve kaldırım kenarlarındaki döküm bariyerleri sökerek parçalamak ve bunları polise fırlatmakla suçlandı. Olaylarda üç polis memurunun, yaralandıklarına dair rapor aldığı belirtildi.
'Tavırları örgütseldi'
Terörle Mücadele Yasası'nın 2/2. maddesindeki, 'Terör örgütüne mensup olmasa dahi örgüt adına suç işleyenler de terör suçlusu sayılır ve örgüt mensubu gibi cezalandırılır' ifadesi hatırlatılan iddianamede, sanıkların, üzerlerine atılı TCK'nın 168/2. maddesindeki, 'yasadışı silahlı terör örgütünün sair efradı olmak' suçunu işledikleri savunuldu. İddianamede, "Durum, olay yerine ait fotoğraflar, olay yerinden elde edilen molotofkokteyli parçaları ve kullanılmamış molotoflar, olay sırasında ve sorgu aşamasında attıkları sloganlar, gözaltında yemek yememek ve sadece kimliklerinin yazılı olduğu ifade tutanaklarını dahi imzalamamak suretiyle takındıkları örgütsel tavır ve tüm dosya kapsamı ile anlaşılmıştır" denildi.
İki Atılım gazetesi muhabirinin de aralarında bulunduğu 46 tutuklu sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun 168/2 ve 3717 sayılı Yasa'nın 5. maddesi uyarınca 15'er yıldan 22 yıl altışar aya kadar hapis istendi.


    http://www.radikal.com.tr/7341257341250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.