Kızılay: Her gün altı-sekiz yaralı çocuğu Türkiye'ye getirebiliriz

Kızılay: Her gün altı-sekiz yaralı çocuğu Türkiye'ye getirebiliriz
Kızılay: Her gün altı-sekiz yaralı çocuğu Türkiye'ye getirebiliriz

UNICEF temsilcisine, TBMM?de Gazzeli çocukları temsilen bir çift patik verildi. FOTOĞRAF: MUSTAFA İSTEMİ

ANKARA - Birçok yardım kuruluşu İsrail saldırısı nedeniyle Gazze’ye yardım kampanyası açarken, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali uyardı: “Gazze’ye yardım izni sadece Kızılay’a veriliyor.” Küçükali, Türkiye’den 30 firmanın bölgeye girmesinin yasaklandığını, Kızılhaç gibi örgütlerinse bölgeye yardımlarının kaplumbağa hızıyla ilerlediğini söyledi.
Küçükali, TBMM’de Meclis  Çocuk Hakları İzleme Komitesi tarafından Gazze ’de yaşanan insanlık dramının, çocuk hakları boyutuyla değerlendirildiği toplantıda bilgi verdi.
‘İstesinler, üç günde hastane hazır’
‘Gazze’de bir afet yaşandığını’ vurgulayan Küçükali, “Türk Kızılayı, bölgede hastane kurmak için tüm hazırlıklarını tamamladı. Talimat verilirse Filistin’de ya da uygun görülecek bir yerde, üç günde hastane kurulabilir” dedi. 
Toplantıda, Meclis  Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Erdöl, telefonla, Tel Aviv ’de bulunan Kızılay görevlisi Dr. Mustafa Ataç’la konuştu. Ataç, Türkiye-İsrail arasında bir hava köprüsü kurabileceklerini söyledi. Günde altı-sekiz yaralı çocuğun Türkiye ’ye getirtilmesi konusunda görüşmeler yaptığını, İsrail ’li yetkililerin konuya olumlu yaklaştıklarını anlattı. Toplantıda Erdöl, UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini’ye bir çift çocuk ayakkabısıyla mektup verdi. 

Kızılay ekibi füzeden kurtuldu
Kızılay Genel Başkanı Küçükali ise Gazze’de görev yapan 10 kişilik bir Kızılay ekibinin ‘10 dakikalık farkla’ bir füze saldırısından kurtulduğunu açıkladı. Kızılay, Gazze’de yaşananlar nedeniyle 186 ülkeye mektup yazdı. İsrail’deki muadilleri olan Kızıl Davut’a telefon etti. (Radikal)