Kızılay Meydanı’nda Dink için eylem

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi, Ankara’da Kızılay Meydanı’nda protesto edildi.

Ankara’da bir grup sivil toplum örgütü temsilcileri gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesini protesto etmek amacıyla eylem düzenlendi.
Kızılay’daki eyleme DİSK, KESK, TMMOB, TTB, ÖDP, İHD ve TDB üyelerinden oluşan yaklaşık 700 kişi katıldı. Gruptakiler basın açıklamasından önce çeşitli sloganlar atarak, yarım saatlik oturma eylemi yaptı. Burada, açıklama yapan KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Dink’in ‘hain bir saldırı’ sonucunda öldürüldüğünü belirterek, "Türkiye’nin gericiliğin, şovenizmin ve faşizan düşüncelerin yaşamı ablukaya almaya çalıştığı bir süreçten geçtiğini" söyledi. Dink’e sıkılan kurşunun Türkiye’de eşit ve özgürce yaşamak isteyen, tek tip olmayı reddeden, buna karşı mücadele eden bütün insanlara sıkıldığını ifade eden Tombul, eşit, özgür ve demokratik Türkiye’de bir arada yaşam mücadelesini, umutsuzluğa düşmeden daha kararlı savunacaklarını söyledi.
İHD Genel Başkanı Yusuf Alataş da Türkiye’nin önemli bir barışseveri, insan hakları savunucusunu kaybettiğini belirterek, "Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Hepimiz, Ermeniyiz, Fransızız, Kürtüz, Türküz. Yaşasın halkların kardeşliği" dedi.
Açıklamaların ardından, Tombul ve beraberindekiler baş sağlığı dileklerini iletmek üzere Dink’in zaman zaman yazılarının yayımlandığı Birgün gazetesine gittiler.
Bu arada, F tipi ceza evlerindeki uygulamaları protesto eden TAYAD’lılar da
eyleme destek verdi. Polis ekipleriyle eylemciler arasında kısa süreli gerginlik yaşanırken, gruptakiler basın açıklamasının ardından dağıldı.