Kızılay Meydanı'nda sert müdahale

Kızılay Meydanı'nda sert müdahale
Kızılay Meydanı'nda sert müdahale
Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto eden gruplara polis Kızılay Meydanı'nda müdahale etti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Hatay ’daki olaylar sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek için Kızılay’da gruplar biraraya geldi. Güvenpark’ta toplanan kalabalık, “İsyan devrim özgürlük” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı.

Kalabalığın her geçen dakika artmasıyla Kızılay trafiği aksamaya başladı. Bu sırada emniyet güçleri gruba trafiği kapatmamaları yönünde anonsta bulunarak eylemi bitirmelerini istedi. Ancak kalabalık polisin bu çağrısına sloganlarla karşılık verince polis müdahale etti. Biber gazı ve tazyikli su kullanan emniyet güçleri ara sokaklara dağılan eylemcileri takibe aldı. Eylemcilerle polisler arasında çatışma ara sokaklarda devam ediyor.

Kızılay'da toplanan grubun müdahale sonrası dağılmasıyla eylemcilerle polis arasındaki çatışmalar ara sokaklara taşındı. Özellikle Cebeci-Kurtuluş yönüne çekilen grup ile takipteki çevik kuvvet ekipleri arasında zaman zaman sert çatışmalar yaşandı. Polis TOMA ve akreple grubu takip ekmeyi sürdürüyor. Yoğun biber gazı ve su kullanması nedeniyle vatandaşlar da müdahaleden etkilendi. Polis ara sokaklardaki eylemcilere yönelik başlattığı takibini devam ettiriyor. Grubun Kızılay Meydanından ayrılması üzerine Kızılay Meydanı trafiğe açıldı.