Kızılay Meydanı'nda YÖK çatışması çıktı

Kızılay Meydanı'nda YÖK çatışması çıktı
Kızılay Meydanı'nda YÖK çatışması çıktı
YÖK'ün kuruluş yıldönümü nedeniyle Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen öğrenciler, TBMM'ye yürümek isteyince polisle çatıştı. Polisin gaz bombalarından, mesai çıkışı evine giden birçok Ankaralı'da nasibini aldı.YÖK PROTESTOLARININ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Dün sabah saatlerinde kendilerine Gençlik Federasyonu adı veren öğrenciler Sıhhiye’deki Abdi İpekçi Parkı’nda bir araya geldi. Öğrenciler, oturma eylemi yaptı. Yaklaşık dokuz saat oturma eylemi yapan öğrenciler, zaman zaman Meclis’e yürümek istedi. Polis, her defasında araya girerek öğrencileri ikna etti ve öğrencilerin oturma eylemine devam etmesini sağladı.

Karanlık çöktü, olay çıktı
Ancak, saat 17.30 olduğunda öğrenciler birden hareketlenerek kol kola girdi ve yürümeye başladı. Polis barikatlarının üzerine yürüyen Federasyon üyeleri, barikatları aşmak isteyince polis cop ve gaz kullandı. Abdi İpekçi Parkı, savaş alanına döndü. Öğrenciler, atılan gaz bombalarına karşılık olarak, yerden söktükleri taşları polise fırlattı.
Dağılarak ara sokaklardan Kızılay ve Sıhhiye’ye geçmek isteyen grup ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Bu sırada bir vatandaşın “Beyaz bir araçla molotofkokteyli getirdiler” demesi üzeine polis, telsizlerden tüm birimleri uyardı. Bu ihbarın ardından özellikle Başbakanlık ve Meclis bölgesinde geniş güvenlik önlemleri alındı.
Olaylarda üç kişi gözaltına alındı. Atılan gaz bombaları sonucu, Abdi İpekçi parkının hemen yanında Sağlık Bakanlığı, İş ve İşçi Bulma Kurumu gibi resmi dairelerden çıkan memurlar ve vatandaşlar etkilendi. (Radikal)