Kızılay sendika sevmez!

Kızılay sendika sevmez!
Kızılay sendika sevmez!
Kızılay'ın üç çalışanını sendikalı oldukları gerekçesiyle işten attıkları iddia edildi

İSMAİL SAYMAZ

 

İSTANBUL - Kızılay’ın üç çalışanın işine  sendikal faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle son verdiği iddia edildi. Kızılay daha önce de benzer girişimlerde bulunmuş ancak çalışanlar yargı kararıyla işe dönmüştü.
Dev-Sağlık-İş, geçen yıl 19 Eylül’de Çapa Kan Merkezi’nde örgütlemeye koyuldu. Bu adımdan rahatsız olan Kızılay, örgütlenmenin başını çeken, çoğu uzman hemşire, 12 kişi Ardahan ve Şırnak’ta görevlendirdi. Görevlendirmeyi hukuk dışı bulan çalışanlardan 11’i 22 Ekim’de çıkarıldı. Kızılay, çıkarılan arkadaşlarının Çapa Kan Merkezi önünde yaptığı basın açıklamasına katılan altı sendikalıyı da yine Ardahan ve Şırnak’a göndermek istedi. Bunu reddeden çalışanlar 19 Kasım’da atıldı. İlk etapta çıkarılan 11 kişi İstanbul 9. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme 13 Mayıs 2009’da feshi  geçersiz sayıp işe iade kararı verdi. İkinci etapta çıkarılan altı çalışanın İstanbul 4. İş Mahkemesi’nde açtı davaysa 9 Eylül’de sonuçlandı ve onlar da işlerine iade edildi.
Dev-Sağlık-İş’ten yapılan açıklamaya göre, yargının iki kararını takmayan Kızılay, ikinci karardan 15 gün sonra, 24 Eylül’de, Ankara’daki sendikal örgütlenmenin başını çeken Necdet Baydar, Şaban Çarkçı ve Mehmet Işık’ı işten attı. Gerekçe olarak, ‘sendikanın basın açıklamasına katılmak’ gösterildi. Açıklamada, şöyle denildi:
“İşten çıkarma nedeni olarak gösterilen basın açıklaması demokratik ve anayasal haktır. Kızılay,  alınteri ve namusuyla çalışan arkadaşlarımız için işten çıkaracak bir mazeret bulamadığı için açıklamayı gerekçe gösterdi. Bu işten çıkarma daha önceki işten çıkarmalar gibi haksız ve hukuksuzdur.”