Kızılay şikâyetle döndü

ABD'nin operasyonu sonrası Türkiye'nin Irak'ın Telafer kentine Kızılay aracılığıyla yaptığı insani yardım, diplomatik sorun yarattı.

ANKARA - ABD'nin operasyonu sonrası Türkiye'nin Irak'ın Telafer kentine Kızılay aracılığıyla yaptığı insani yardım, diplomatik sorun yarattı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kızılay'ın şikâyetlerini dün New York'ta görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a aktardı. Gül, Kızılay, yardım malzemelerinin yağmalandığını ve haberleşme cihazlarına el konulduğunu açıkladı. ABD ise Kızılay'ın engellenmesinin söz konusu olmadığını söyledi.
16 Eylül günü Irak'ın kuzeyindeki Türkmen kenti Telafer'e ulaşan Kızılay'ın 10 TIR'lık konvoyu dün Ankara'ya döndü. Konvoyun dönüşü nedeniyle düzenlenen törende Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, koalisyon güçlerine bağlı birliklerin haberleşme cihazlarına el koyduklarını söyledi.
Depolar yağmalandı
Küçükali şöyle konuştu: "Telafer'e 2 km. kala koalisyon güçlerinin karargâhı var. Arkadaşlarımız bu karargâhtan çıktılar ve dört TIR'daki malzemeyi dağıttıktan sonra 'Güvenliğinizi sağlayamayacağız' diye geri çekilmemizi istediler. Daha sonra burada provokasyon olayları oldu ve bazı kimseler buradaki depoları yağmaladılar. Ama bizim verdiğimiz malzemeler çadırlara verilen malzemelerdi. Biz orada malzeme dağıtmayalım diye bilerek böyle bir oyun oynandı." Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de Kızılay'dan gelen şikâyetler üzerine ABD Büyükelçiliği nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığını belirtti.
'Organizasyon sorunu'
ABD Büyükelçiliği ise Kızılay'ın yardımının dağıtılmasının engellenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, ancak organizasyonda yaşanan nedenlerden dolayı birkaç saatlik sorun yaşandığını kaydetti. Elçilik, durdurmanın Kızılay tarafından yapıldığını, çünkü halkın malzeme alabilmek için kamyonlara hücum ettiğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7580137580130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.