Kızılay statü istiyor

Dernekler Kanunu'nda özel statü isteyen Kızılay yönetimi, isteklerini partilere iletti: Ücretsiz gayrimenkul, şans oyunlarından pay, KDV muafiyeti ve çalışanlara memur statüsü.
Haber: EVREN MERT ÖZTEKİN / Arşivi

ANKARA - Kızılay yönetimi, Dernekler Kanunu'nda özel statüsü bulunmayan Türkiye Kızılay Derneği'nin statüsünü güçlendirerek, eski statüsünü tekrar kazanması için harekete geçti. Bu amaçla hazırlanan taslağı siyasi partilere sunan Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, taslağın Meclis'e gelmesi için destek istedi.
Yeni hukuki statü
Hazırlanan taslağa, hukuki statü konusunda, 1949 tarihli Cenevre Konvansiyonları ve imzalanan diğer hukuki metinlere atıfta bulunularak, Kızılay'ın "Gönüllü üyelerine ve personeline Uluslararası Kızılay-Kızılhaç temel ilkelerine göre hareket etme olanağı veren ve insani yardım faaliyetlerinin yürütülebilmesinde hayati önemi bulunan özerk organizasyon yapısına sahip, uluslararası insani yardım kuruluşu" olması isteniyor.
'Afet stoku yenilensin'
Yasa taslağında Kızılay için öngörülen yeni avantajlar şöyle: Afet ve savaş stokunun yenilenmesi ve seviyelerinin artırılması için şans oyunlarından yeniden brüt binde 5 oranında pay verilmesi, uygun yerlerdeki kamu arazi ve binalarının başvuru durumunda Kızılay'a ücret talep edilmeden verilmesi.
Taslakta yer alan yeni düzenlemeler arasında, Kızılay çalışanlarının kamuya ait misafirhane, konaklama tesisi, sosyal tesisler, dinlenme tesisleri, kamplar ve ulaştırma araçlarından normal görevleri esnasında ücretli olarak, afet ve kriz görevlerinde ise ücretsiz olarak yararlanması bulunuyor. Taslakta, Kızılay'a yapılan her türlü yardımın vergi, harç, resim, hisse ve fonlardan muaf olduğu, Kızılay tarafından yapılan harcamalardan da KDV alınmaması hükmü yer alıyor.
'Yasa Meclis'in ortak ürünü olsun'
Tekin Küçükali, Kızılay yönetimiyle birlikte dün düzenlediği basın toplantısında, yasa taslağının İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini açıkladı.
Taslağın TBMM'nin ortak ürünü olarak çıkmasını isteyen Küçükali, "KDV veya ÖTV alınmasın ya da alınması gerekiyorsa bir şekilde geri iade edilsin" dedi. Küçükali, bu isteklerini Maliye Bakanlığı'na da ilettiklerini kaydetti.
ABD'ye 2.5 milyon dolar
Kızılay Genel Başkanı Küçükali, Amerika Birleşik Devletleri'nin güney sahillerini vuran Katrina kasırgasından en çok etkilenen New Orleans kentindeki ihtiyaç sahipleri için afet bölgelerine Türk Kızılayı olarak 1.5 milyon dolar nakdi yardım, 1 milyon dolar değerinde de yardım malzemesi gönderdiklerini açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7574607574600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.