Kızılay yine fokur fokur...

Kızılay'daki yönetim kargaşası bitmek bilmiyor. Eski Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen ve beraberindeki eski yönetim kurulu üyeleri, Kızılay Genel Başkanlığı'na gelerek 'görevi devralmak' istediler, ancak delegeler tarafından Genel Merkez'e sokulmadılar.

ANKARA - Kızılay'daki yönetim kargaşası bitmek bilmiyor. Eski Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen ve beraberindeki eski yönetim kurulu üyeleri, Kızılay Genel Başkanlığı'na gelerek 'görevi devralmak' istediler, ancak delegeler tarafından Genel Merkez'e sokulmadılar.
Gönen ve beraberindekiler, dün Genel Merkez önüne gelince burada delegeler ve özel güvenlik görevlileri ile karşılaştı. Eski yöneticilerin Genel Merkez'e girme talepleri delegeler tarafından reddedilirken, bazı delegeler Gönen'e, "Sizin muhatabınız delegelerdir, bize saygı gösterin. Böyle gelmek olmaz, gelin kongreye katılın" dedi. Gönen de Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın verdiği kararlar doğrultusunda Kızılay'ın yeni yönetiminin yasal olmadığını savunarak, "Siz benim muhatabım değilsiniz" dedi.
Kapıda yaşanan kısa süreli itiş kakış sırasında delegeler protestoda bulundu. Çaresiz kalan Gönen ve beraberindekiler, Genel Merkez'in önünden ayrılırken davul-zurna çalınması dikkat çekti.
'Düzmece protesto'
Gönen ise Anayasa Mahkemesi, Danıştay 10. Dairesi ve Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararları doğrultusunda, görevi devralmak üzere geldiklerini belirterek, "Bütün mahkeme kararlarına rağmen kongre yaparak burada oturuyorlar. Biz bu yerin yasal olarak bize ait olduğunu tebliğe geldik, düzmece protestoyla karşılandık. Bu Kızılay'a yakışmaz. Yasal
olarak burada oturmayanlar, her türlü kanun dışı uygulamalara tenezzül ederler. Basın mensuplarının bunu değerlendirmelerini istiyorum. Biz yönetime seçimle geldik seçimle gitmeliyiz. Bizim mücadelemiz budur. Ama seçimle gelmeyip işgal edenlerin yapacakları şey, bu protestodur. 20 Kasım Cumartesi günü yapılacak kongre yasal değildir. Ben bu kongreye katılırsam, şimdiye kadar yaptığım hukuk mücadelesinden vazgeçiyorum demektir. Eğer yasal bir idare olsaydı, kongreye katılırdık. Talat Yılmaz bugün üye dahi değildir. Üyelerin seçme ve seçilme hakları bir sene sonra doğar. Bunlar kanun tanımıyor. Büyük bir siyasi güç arkalarında, siyasi güçlerini kullanıyorlar. Oysa, Kızılay gibi bir hayır kurumunun arkasında siyaset yoktur" diye konuştu.
'İyi şeyler yaptık'
Kızılay Genel Başkanı Talat Yılmaz ise, Gönen ve arkadaşlarının Genel Merkez binasından ayrılmasından sonra bir basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, Kızılay'da yasalara uygun hareket eden, her şeyiyle legal bir düzen kurulduğunu belirterek, "Evet atama ile geldik. İhtiyaç vardı. İlgili birimler, Meclis, denetleme kurulları, hükümet ve Cumhurbaşkanlığı belli bir süreci takip ederek Kızılay'da değişim yaptılar. İyi şeyler yaptık, açık, şeffaf, hesap verebilen bir Kızılay yaratmaya çalıştık. Ertan Gönen ve arkadaşları görevden gittiler. Evet, Kızılay'ı çok kötü yönettiler. Maalesef bunların bir kısmı belgelenemiyor. Türkiye'de hukuk sistemi de bunların hakkından gelemiyor. Çünkü belgesi, bilgisi yok" dedi. Yılmaz, Ertan Gönen ve beraberindekilerle Genel Merkez'de niçin görüşmediklerini soran bir gazeteciye de "Eski başkan olarak nezaket ziyaretinde bulunmak istiyorum diye gelseydi görüşürdük ama ben görevi devralmak için geliyorum derse kabadayı olarak görüşemez" karşılığını verdi. (Radikal, aa)