Kızılay yine zimmete geçti!

Marmara ve Düzce depremlerindeki yetersizliğinin ardından adı yolsuzluklarla da anılmaya başlayan Kızılay'da skandallar bitmiyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Marmara ve Düzce depremlerindeki yetersizliğinin ardından adı yolsuzluklarla da anılmaya başlayan Kızılay'da skandallar bitmiyor. Kızılay'ın İstanbul Bayrampaşa Şubesi'nde yapılan incelemede yöneticilerin kurum kaynaklarını hiç çekinmeden kendi
özel işleri için kullandıkları ve çıkar sağladıkları belirlendi.
Şubeye bağlı Bayrampaşa, Laleli ve Bosna tıp merkezlerinde 18 Ocak 2000 ve 12 Haziran 2001 arasında doktorlara ödenmiş gibi gösterilerek 233 milyar 526 milyon liranın zimmete geçirildiği tespit
edildi. Bu zimmetler müfettiş raporlarına şöyle yansıdı:
Herkes istediğini almış

  • Bayrampaşa ve Bosna tıp merkezleri muhasebe müdürü Ayten Babaotu 233 milyar 526 milyon liranın 225 milyar 260 milyon lirasını zimmetine geçirdiğini, bunun 30 milyar lirasını masraflar için başkanvekili Doğan Eroğlu ile muhasip üye Akif Özkan'a verdiğini, 155 milyar lirasını bankaya yatırdığını, 40 milyar liranın da zimmetinde olduğunu söyledi. Babaotu'nun zimmetinde 123 milyar lira çıktı.
  • Masraflar için alınan 30 milyar lira karşılığında belgeler ibraz edilemediği için bu paranın yönetim kurulu zimmetinde olduğu anlaşıldı.
  • Laleli Tıp Merkezi memuru Ümmü Özçetin, şube başkanı İsa Çetin'e 8 milyar verdiğini söyledi.
  • Laleli Tıp Merkezi'nde hayali tadilat ve boya işi için bir milyarlık fatura kesilerek, gider gösterilmiş.
  • Şubede inşaat mühendisi olan Mamed Hassanov'un kızı Natayan Hassanov'un 3 milyarlık özel okul ücreti, Oğuz Ataman'ın 1 milyar 350 milyonluk özel okul ücreti ve Laleli Tıp Merkezi Müdürü Fehim Ceylan'ın kızı Ceyda Ceylan'ın 345 milyon liralık dershane ücreti şubece ödenmiş. Ailelerin gelir düzeylerinin yüksekliği dikkate alınarak bu ödemeler Kızılay'ın yardım ilkelerine aykırı bulundu.