Kızılay yıpranmıştı'

İçişleri Bakanı Aksu, "Kızılay yıpranmıştı. Kurum yeniden kara gün dostu olacak" dedi. Görevden alınan Başkan Gönen tepkili: "Onurumuz zedelendi. Hakkımızı arayacağız."

ANKARA - Kızılay yönetiminin Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alınmasını değerlendiren İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Türkiye Kızılay Derneği'ni milletin bir parçası olarak gördüklerini, dernek yönetiminin yerine
oluşturulan geçici kurulların yakında Kızılay'ı yeniden 'kara gün dostu' yapacağını söyledi. Kızılay Genel Başkanlığı görevine son verilen Ertan Gönen ise 135 yıllık mazisi olan Kızılay'ın ilk kez böyle bir uygulamayla karşı karşıya kaldığını belirterek, "Kızılay Derneği'nin ve çalışanlarının onuru itibarı zedelenmiştir. Kızılay, tarihinde karşılaştığı böyle bir olaydan sonra her türlü hukuki haklarını aramalıdır" dedi.
'Kararı zor aldık
Bakanlar Kurulu'nun, Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu'nun "Trilyonlarca liralık usulsüzlük" tespit ettiği Kızılay'ın yönetimini görevden almasını yazılı bir açıklama ile değerlendiren Aksu, kararın hükümet açısından oldukça zor alındığını belirterek, "Türkiye Kızılay Derneği, 'aziz milletin' bir parçasıdır" dedi. Derneğin, 17 Ağustos Marmara depreminin ardından ciddi bir yıpranma sürecine girdiğini vurgulayan Aksu, iddialar üzerine hem yürütmenin hem de TBMM'nin harekete geçerek, bir araştırma komisyonu kurduğunu hatırlattı. Kızılay'da yolsuzlukların yapıldığının tespit edildiğini belirten İçişleri Bakanı Aksu, "Kızılay bir hayır kurumu. Bu kurumda görev alacak hiç ama hiç kimsenin, kurumu yıpratacak biçimde davranmaya hakkı yoktur. Kızılay'ı yeniden 'kara gün dostu' yapacağız" diye konuştu.
Gönen? Hesabını veririz
Kızılay'da genel başkanlık görevine son verilen Ertan Gönen ise konuyla ilgili Renda Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, 135 yıllık tarihinde Kızılay'ın ilk kez böyle bir uygulamayla karşı karşıya kaldığını belirterek şöyle dedi. "Kızılay Derneği'nin ve çalışanlarının onuru, itibarı zedelenmiştir. Kızılay, tarihinde karşılaştığı böyle bir olaydan sonra her türlü hukuki haklarını aramalıdır. Bizim hesabımızı veremeyeceğimiz bir şey yoktur"