Kızılay yöneticileri de af kapsamında

Kızılay'ın bugünkü ve eski başkanlarının da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkındaki dava ertelendi.

Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen ve eski Genel Başkanı Kemal Demir'in de aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında, 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nin ardından kurumdaki yolsuzluk iddiaları üzerine, 'görevlerini kötüye kullandıkları ve ihmal ettikleri' gerekçesiyle açılan dava, 4616 Sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun uyarınca ertelendi.
Ankara 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü karar duruşmasına, sanık avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı Yücel Öckoymaz, esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar hakkında 'görevi kötüye kullanma' ve 'görevi ihmal' suçlarından kamu davası açılmasına karşın, bu suçların, türleri ve işlendiği tarih itibariyle 4616 Sayılı Yasa kapsamına girdiğini söyledi. Savcı Öckoymaz, sanıklar hakkındaki davanın kesin hükme bağlanmasının, 4616 Sayılı Yasa'nın 1/4. maddesi uyarınca ertelenmesini talep etti.
Sanık avukatları da Savcı'nın mütalaasına katıldıklarını belirterek, bu yönde karar verilmesini istedi.
Yargıç Ahmet Dinç, Kızılay yöneticileri hakkındaki davanın kesin hükme bağlanmasının, 4616 Sayılı Yasa uyarınca ertelendiğini açıkladı.

DEPREM SONRASI EN ÇOK TARTIŞILAN KURUMDU

İddianamede, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi sonrasında, Kızılay Genel Başkanlığı hakkında basında çıkan haberler üzerine kamuoyunun hassasiyeti de dikkate alınarak Başbakanlık tarafından bir komisyon kurulduğu ve komisyonca kurumun hesap ve işlemlerinin incelendiği belirtiliyordu.
Derneğe ait gayrimenkullerin kiralanması, onarımı ve ortak giderlerinin ödenmesinde suiistimal niteliğinde uygulamalar yapıldığı ifade edilen iddianamede, yönetim kurulu üyelerinin, yakınlarına, derneği zarara uğratacak şekilde olanaklar sağladıkları kaydediliyordu.
İddianamede, Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen, dönemin Genel Başkanı Ali Kemal Demir, Genel Sekreter Ahmet Kalkanoğlu, Başkanvekili Nurettin Özdemir, yönetim kurulu üyeleri Kadir Kurt, Türker Sanal ve Hasan Tahsin Kaplan ile Teftiş Kurulu Başkanı İlyas Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'görevi kötüye kötüye kullanmak' fiilini düzenleyen 240, 'görevi ihmal' başlığını taşıyan 230 ve 'müteselsil suçlar' hükmünü içeren 80. maddelerine göre 3 ay ile 6 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyordu.