Kızılay'da eskiler dönüyor

Danıştay, görevden alınan Kızılay yöneticileri için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Eski başkan Ertan Gönen ve arkadaşları tekrar işbaşı yapacak.

ANKARA - Danıştay, Kızılay Derneği yönetiminin görevden alınarak yerine geçici kurullar oluşturulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.
Danıştay Nöbetçi Dairesi, Dernekler Kanunu'nun ilgili hükmü Anayasa Mahkemesi'nce iptal edildiği için, kararla ilgili yasal dayanağının kalmamasını gösterdi. Danıştay kararının yerine getirilmesi için 30 günlük yasal bir süre bulunuyor. Kararın ilgili makamlara tebliğinin ardından eski Genel Başkan Ertan Gönen yönetimi devralacak.
Ertan Gönen, "Göreve geldiğimiz andan itibaren Kızılay'ı görülmemiş bir şeffaflıkla yöneteceğiz" derken, Kızılay Genel Başkanı Talat Yılmaz ise "7 Ağustos tarihinde olağanüstü kongreye gidiyoruz. Bize bırak denilinceye kadar görevimiz devam edecektir" dedi.
Bakanlar Kurulu, ocak ayının başında Türkiye Kızılay Derneği yönetimini görevden alarak, yerine geçici kurullar oluşturulmasını kararlaştırmıştı. Karar ile Kızılay'ın eski Genel Başkanı Ertan Gönen başta olmak üzere yöneticileri görevden alınmış, yerine geçici kurullar oluşturulmuş ve Kızılay'ın Genel Başkanlığı'na Talat Yılmaz getirilmişti. Kızılay'ın eski yöneticileri de Bakanlar Kurulu'nun 9 Ocak 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmıştı.