Kızılay'da 'kan' değişimi

Kızılay'ın yeni Genel Başkanı Talat Yılmaz, görevini Ertan Gönen'den teslim aldı.

ANKARA - Kızılay'ın yeni Genel Başkanı Talat Yılmaz, görevini Ertan Gönen'den teslim aldı. Kızılay Genel Başkanlığı'nda düzenlenen törene kurumdaki yolsuzluk iddalarıyla ilgili sorular damgasını vurdu.
Kızılay'la ilgili yolsuzluk iddialarının hemen hemen hepsinde beraat veya takipsizlik kararı çıktığını anımsatan Gönen ise asıl sorunun sistemden kaynaklandığını savundu.
Gönen, kendilerinden önceki yolsuzlukların sorumlusu olmadıklarını vurgulayarak şunları söyledi: "Bizimle ilgili bir yolsuzluk varsa, bunların ispat edilmesi lazım. Bugün biz gittik, yarın arkadaşlar gider. Bu yanlış sistem devam ederse, Türkiye Kızılay Derneği biter. Bu iddiaları yapan merciye sormak istiyorum; yolsuzluk iddialarıyla bizi görevden alıyorsunuz, o zaman sonuçları niçin beklemediniz?"
Gönen: Geri dönerim
Gönen bir soru üzerine, yargı sürecinin ardından haklarını geri kazanmaları
halinde genel başkanlık görevine tekrar döneceğini belirtti. Yeni başkan Yılmaz ise Gönen'e, "Yargıya başvurmamanızı tavsiye ediyorum. Kızılay bir yara almışsa yeni bir yara daha alması uygun olmaz" diyerek karşı çıktı. Kızılay'a yitirilmiş bir güven varsa, bunu yeniden kazanmaya çalışacaklarını ifade eden Yılmaz, "Hepimiz kıpırdıyoruz, coşkuluyuz, Kızılay'ın bayrağı daha yukarılara dikilecektir" diye konuştu.
'Bu bir bayrak yarışı'!
Hakkında yolsuzluk iddiası bulunan eski Kızılay Başkanvekili Özbek Saran'ın yerine, oğlu eski Fenerbahçe Spor Kulübü Futbol Şube Sorumlusu Sadettin Saran'ın getirilmesi de törende konuşuldu. Bu konuyla ilgili soruyu Kızılay'ın yeni başkanı Yılmaz "Babasının iddialarıyla ilgili bir şey çıkmadı. Ne gibi bir ilgi kuruyorsunuz... Sadettin Saran'a görevi biz zorla kabul ettirdik" diyerek yanıtladı.
Sadettin Saran da babası Özbek Saran'a ilişkin iddialarla ilgili olarak yargı sürecinin sonuçlanmasını beklediklerini belirterek, "Yıkıcı değil, yapıcı olmaya geldik. Geçmişle alakamız yok. Hem babamın hem de Ertan Gönen'in deneyimlerinden yararlanacağım. Bu, bir bayrak yarışıdır" dedi.