Kızılay'da karşıya geçerken bomba!

Kızılay'da karşıya geçerken bomba!
Kızılay'da karşıya geçerken bomba!
Ankara'da protestolar hız kesmezken Kızılay'da polisin müdahalesi de sertti. Yoldan geçen vatandaşlar da gaz bombalarıyla yaralandı.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi
MEHMET BİLBER / Arşivi

Ankara ’da günlerdir süren Gezi Parkı olayları dün de çeşitli gösteriler ve polisin müdahalesiyle sürdü.
Kızılay’a yürümek için toplanan 500 kişilik liseli gruba polis müdahale etti. Biber gazı ve tazyikli suyla yapılan müdahale sırasında polisler gençleri akrep araçlarıyla kovaladı. Kızılay Meydanı’nda yaklaşık 20 kişi ise “Polise uzanan eller kırılsın” sloganı atarak, polisin müdahale ettiği liseli öğrencilere saldırdı.

60 yaşında gaz bombası

Atılan gaz bombalarından biri GMK Bulvarı’nda karşıdan karşıya geçmeye çalışan 60 yaşında bir vatandaşa isabet etti. Adının Ahmet olduğu öğrenilen yaralıya ilk müdahale gazeteciler tarafından yapıldı. Ambulans gecikince yaralı, gazeteciler tarafından taksiye bindirilerek hastaneye gönderildi.
Kızılay Meydanı’nı kapatmak isteyen gösterici bir gruba da polis müdahale etti. Güvenpark’ta toplanarak bir süre İstiklal Marşı ile Atatürk ’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyan ve hükümet aleyhine sloganlar atan grubun yürüyüşe geçmesi üzerine polis biber gazıyla müdahalede bulundu. Dağılan grup, bir süre sonra Kızılay Meydanı’nın çeşitli noktalarında bir araya gelerek yürümeye başladı. Güvenpark’ta toplanan grubun Başbakanlık’a yürümek istemesi üzerine CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç protestonun demokratik çerçevede yapılması için çağrıda bulunarak alandan ayrıldı. Güvenpark’ta toplanan gençleri bazı vatandaşların da sakinleştirmeye çalıştıkları görüldü. Grupların Kızılay Meydanı’na yürümek istemeleri üzerine TOMA’lardan tazyikli su sıkıldı.

Engelli, Akrep kovaladı

Kızılay’daki gösteriler sırasında bir polis aracından atılan gaz bombası seyir halindeki bir taksinin penceresini parçalayarak içeriye girdi. Taksiden dumanlar yükselirken sürücü kendisini güçlükle dışarıya attı. Ortopedik engelli bir vatandaş ise gaz bombası atan bir Akrep’in peşinden giderek protesto etti. Olaylar devam ederken Atatürk Bulvarı’ndan Kızılay Meydanı’na doğru ters yönden gelen bir araç bir kişiye çarparak yaraladı.
Polis ODTÜ’den Kızılay’a doğru yürüyen bir grup ile Cebeci’den Kızılay’a yürümek isteyen bin kişilik öğrenci grubunu da gazla dağıttı.

620 kişi gözaltında

Çağdaş Hukukçular Derneği’ne göre, Ankara’daki olaylarda 620 kişi gözaltına alındı. Emniyetin nezaretinde yer kalmaması nedeniyle şüpheliler çevre karakollara dağıtıldı. İşlemler karakollarda yapılacak.