Kızılay'da kayyum işbaşında

Kızılay'ın yeni Genel Başkanı Talat Yılmaz, görevini Ertan Gönen'den devraldı. Gönen, görevden alınmaları konusunu yargıya taşıyacağını söyledi.

Kızılay'ın yeni Genel Başkanı Talat Yılmaz, görevini Ertan Gönen'den devraldı. Gönen, haklarındaki yolsuzluk iddialarının asılsız olduğunu belirterek görevden alınmaları konusunu yargıya taşıyacağını söyledi. Yeni
Genel Başkan Yılmaz ise, Kızılay'ın zaten yıprandığını anımsatarak "Yargıya gitmenizi tavsiye etmem. Kızılay yıpranır" dedi. Yılmaz, "Eğer Kızılay'a yitirilmiş güven varsa yeniden kazanacağız" diye konuştu.
Kızılay Genel Başkanlığı'nda düzenlenen törende konuşan Gönen, 1999 yılından
sonra Kızılay'ın yeniden yapılandırma sürecine girdiğini ve dönemde önemli
gelişmeler gösterdiğini söyledi. Gönen, Kızılay ile ilgili pek çok iddianın
gündeme geldiğini, bundan önceki yolsuzluk iddialarının hemen hemen hepsiyle ilgili yasal süreçte beraat veya takipsizlik kararı çıktığını anımsattı.
"Bugün tekrar ispatlanmayan suçlamalar var" diyen Gönen, Kızılay'ın tarihinde en yüksek dönemini yaşarken, ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını ifade etti. Gönen, asıl sorunun sistemden kaynaklandığını savunurken, "Sistemin bozukluğu bakımından itirazımız olmuştur. İtirazımıza yargıda devam edeceğiz. Hakkımızdaki iddialar yersiz ve yanlıştır" diye konuştu. Haklarındaki
yolsuzluk iddialarının sonuçlanmadığını belirten Gönen, sonuç biliniyormuş gibi işlem yapıldığını iddia etti.
Gönen, kendilerinden önceki yolsuzlukların sorumlusu olmadıklarını ifade ederek şunları söyledi:
"Bizimle ilgili bir yolsuzluk varsa, bunların ispat edilmesi lazım. Yargıya
inanmayan ifadeler olmuştur. Bugün biz gittik, yarın arkadaşlar gider. Bu yanlış sistem devam ederse, Türkiye Kızılay Derneği biter. Bu iddiaları yapan merciiye şunu sormak istiyorum; yolsuzluk iddialarıyla bizi görevden alıyorsunuz, o zaman sonuçları niçin beklemediniz?"
Kızılay'ı en iyi şekilde devrettiklerini belirten Gönen, "Bu devir bir yerde
yeni bir hukuki süreci de başlatacaktır. Kızılay hak etmediği bir muameleye
maruz kalmıştır" dedi. Gönen bir soru üzerine, yargı sürecinin ardından
haklarını geri kazanmaları halinde genel başkanlık görevine tekrar döneceğini
söyledi.
Yeni Başkan Yılmaz da, amaçlarının, her vatandaşa eşit hizmet götürmek ve Kızılay'ın onurunu korumak olacağını kaydederken, Gönen'e, "Yargıya başvurmamanızı tavsiye ediyorum. Kızılay bir yara almışsa yeni bir yara daha alması uygun olmaz" dedi.
Kızılay'a yitirilmiş bir güven varsa, bunu yeniden kazanmaya çalışacaklarını ifade eden Yılmaz, "Hepimiz kıpırdıyoruz, coşkuluyuz, Kızılay'ın bayrağı daha yukarılara dikilecektir" diye konuştu.