Kızılay'da polis müdahalesi

Kızılay'da polis müdahalesi
Kızılay'da polis müdahalesi
Ankara Kızılay'da Gezi Parkı protestolarına destek vermek için toplanan gruba polis müdahalede bulundu...
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi
RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Altınpark’ta yaptığı son konuşmada, “eylemlere son verin” dedikten dakikalar sonra Kızılay’da müdahale başladı. Erdoğan, konuşmasında, “Ankara’da, Kızılay’da, Kuğulu Park’ta, şurada, burada oyuna gelen kardeşlerime sesleniyorum; Lütfen artık bu eylemlerinize son veriniz. Bakınız biz bugüne kadar sabırla buralara geldik” dedi. Başbakan konuşmasını bitirdikten sonra saatlerdir Kızılay’da olan eylemcilere polis müdahale etti.

Gezi Parkı eylemlerine destek veren Kızılay Meydanı, son on günün en büyük ikinci kalabalığına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Ankara’ya geldiği saatlerde sahne oldu. Binlerce kişi ellerinde çeşitli sivil toplum örgütlerinin flamaları ve Türk bayrakları ile önceki gece polis müdahelesinin yaşandığı Kızılay meydanını doldurarak, sloganlar attı. Kuğulu Park’ta da kalabalık her geçen saat arttı.

Polis Ankara’da biber gazı ve tazyikli su ile müdahalesine gerekçe olarak ‘Güvenlik güçlerine mukavemet’, ‘kamu malına zarar verme’, ve ‘yolların trafiğe kapatılması’nı gösteriyordu. Göstericiler dün polisin müdahale gerekçelerine zemin hazırlamamaya büyük özen gösterdi. Kızılay’da trafik zaman zaman aksasa da açık tutulmaya çalışıldı.

‘KALICI IŞGAL’E IZIN YOK

Polis ayrıca çadır kurarak eylem yapmak gibi ‘kalıcı işgal’e de izin vermiyor. Bu sebeple eylemcilerin kurdukları çadırlar zaman zaman kaldırılıyor. Çevik kuvvet ekipleri ile birlikte 4 TOMA, 2 Akrep de dün Kızılay’da Atatürk Bulvarı üzerinde önlem aldı. Göstericileri izleyen polis, zaman zaman “Yaptığınız eylem kanun dışıdır” şeklinde anonslar ile göstericileri uyardı. Ancak saat 21.30’u biraz geçe müdahale oldu. Kızılay merkez dağılırken, ara sokaklarda müdahalelerin sürdüğü belirtiliyor.

TUNALI’DAN KIZILAY’A DESTEK

Tunalı Hilmi Caddesi’nden kalabalık bir grup Kızılay’a doğru harekete geçti. Polis, bu kalabalık grubu Tunus Caddesi girişinde durdurdu ve dağılmaları için anons yaptı. Eylemciler dağılmazken, polis ekipleri de TOMA’ları bölgeye yönlendirmeye başladı.  Polisin yolu kapatıp eylemcilerin bulunduğu noktalara bir kaç tane ses bombası atmasının ardından Tunus caddesinden geri çekilen grup son günlerde en şiddetli çatışmaların yaşandığı Kennedy caddesine geldi. Kalabalık grubun sayısının 5 binden fazla olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan çatışmaların uzağında kalan Kuğulu Park'ta da gösterici sayısının git gide arttığı belirtiliyor.