Kızılay'dan 'helal kan' atağı

Kızılay'dan 'helal kan' atağı
Kızılay'dan 'helal kan' atağı
Kızılay, Türk insanından alınacak 'helal kan'dan 'milli ilaç' üretimi için çalışma başlattı.

Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, beslenme alışkanlıkları nedeniyle Türk insanından alınacak ‘helal kan’dan ‘milli ilaç’ üretimi için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Çalışmalara Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın da destek verdiğini belirten Akar, Hürriyet ’e şunları söyledi:


Türkiye ’de kan ihtiyacını Türk Kızılay’ı karşılıyor. 2005 yılında kanun çıkarıldığında, 305 bin ünite kan toplanıyordu. 2012’de 1 milyon 469 bin 500 ünite kan toplamış olduk. 2013 sonuna kadar 1 milyon 800 bin ünite kan toplamayı hedefledik. Kanı bir sürü işlemden geçiriyoruz. Virüs taraması yapıyoruz. İnsan sağlığına zararlı madde var mı, yok mu bunların hepsine bakıyoruz.”

‘YABANCILAR DOMUZ ETİ YİYOR’
“Kan ürünlerinden imal edilen ilaçlar var (Anemi ilaçları gibi). Bu ilaçları yurtdışından ithal ediyoruz. Kendimiz üretmiyoruz.

Bunun için yaklaşık 500 milyon dolar harcıyoruz. Bu maddi olarak büyük bir kayıp.

Örneğin ilacı İngiltere ’den ithal ediyorsak, bu ilaç oradaki insanların kanından, plazmasından elde ediliyor. İthal ettiğimiz yerlerdeki insanların beslenme alışkanlıkları farklı. Müslüman bir millet olduğumuz için biz genelde domuz eti yemiyoruz.

Mahsurlu gıda tüketmiyoruz, ancak ithal ettiğimiz kanlarda bu söylediğimiz gıdalar mevcut.”

‘DAHA ŞİFALI OLACAK’
“Zaruretler karşısında haramlar bile helal olur. Ama biz kendi kanımızdan üretilen ilaçları kullanırsak bilimadamlarımız da daha iyi olabileceğini söylüyorlar. Yani insanın kendi kan neslinden elde edilen ürünleri kullanması daha şifalı. İnsanlar böylece ilaçları içleri daha rahat kullanabilirler.

Ayrıca hem ithalatı ortadan kaldırmış olacağız hem de İslam ülkelerine ihracat yapma imkânımız olacak. Kan alım şartlarında herhangi bir değişim olmayacak.

Kimseye ‘Domuz eti yiyor musun?’ gibi sorular sorulmayacak. Zaten Türk halkının yüzde 95’i bu tür gıdalar tüketmiyor. Fabrika için, kan temin eden Kızılay, sağlık bakanlığı ve bir sermaye grubunun işbirliği gerekiyor.

Sağlık Bakanımızla görüşmeler yaptık. Hazırlıklar son noktasına geldi. 1.5 ay sonra bu işin kuruluşuyla ilgili müjdeyi vereceğiz.

Başbakanımızın da desteği var. Şu anda Sağlık Bakanlığı şartname hazırlıyor. Fabrika nasıl kurulacak, hangi şartları taşıyacak tüm bunlar belirlenecek.”

TTB: ŞAŞKINLIK İÇİNDEYİZ

Türk Tabipler Birliği Başkanı Özdemir Aktan çalışmayı şöyle yorumladı:

“Helal kandan helal ilaç üretilmesi gibi bir konu ve Sağlık Bakanlığı ile Kızılay gibi iki kurumun böyle bir çalışma içinde olması şaşkınlık verici. Birincisi milli kandan üretilen ilaç daha faydalı gibi bilimsel bir veri yok.

İkincisi bir hekim olarak şunun kanı haram şunun kanı helal nasıl diyebiliriz. Olayları hayretler içinde izliyoruz.”

DİYANET: GÜNAH DEĞİL

Diyanet İşleri Başkanlığı Alo Fetva Hattı: “Helal kandan kasıt nedir bilmiyoruz. Bunlar yeni konular.

Ancak ilacı helalinden üretme şansı varsa buna yönelinmeli. Yoksa zaruret durumlarında haramlar helal olur. Başka şansınız yoksa domuz içerikli bir ilaç kullanmak zorundaysanız tabii ki kullanıbalir. Günaha girmiş olmazsınız.”


  http://www.radikal.com.tr/1142464114246441

  YORUMLAR
  (41 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  aliceylan Kardeş,Olmaz Olmaz Dememeli. - Clear

  Yurt dışında yaşıyormuşsunuz.Malum oralardaki hayvanseverlik ve sokak köpeklerinin özgürlüğü...Bir gün gezerken sokakta,grup halinde size saldırdılar diyelim.Olur a,bir tanesi de kokusunu beğenip(köpeklerin koku duygusu malum olduğu üzre çok gelişmişliği bilinen bir gerçektir),penisinizi kopardı ve yedi diyelim.Yani ilk 6 saat içinde kopan organınız elinizde,en yakın cerrahi merkeze gidip monte ettirme şansınız kalmadı,diyelim.Bu durumda başvuracağınız sağlık kuruluşu size "nakil" den başka bir şey öneremez.Tabii ki doku uyuşmazlığı olmayan bir nakil...Donör araştırmasında doku uygunluğu saptanan organ da yaşadığınız yurt dışında domuz yiyen,üstüne üstlük (oral-anal-vaginal) her türlü seksi bizzat kendisi de yapmış birine ait diyelim.Naparsınız? İmanıma doğru söyleyin.Aseksüel yaşamı kabul mü edersiniz?

  Kızılay'da biyolog olmadığının ve bu ülkenin ne kadar bilimden uzak olduğunun kanıtıdır. - eessau

  Bir biyolog olarak bilimsel gerçekleri sunmak istiyorum. Asla ideolojik bir yaklaşımım yok. Kandaki alyuvarlar 4 ayda tamamen yenilenir. Akyuvarlar ise çoğu enfeksiyon ve alerji durumuna göre üretilir veya belli sürelerde yenilenir. Trombositler ise yaklaşık 3-4 günde bir sıfırlanır. Alkol alan birisinin kanındaki alkol oranı içtiği orana göre 1 gün içerisinde temizlenir. Bir kutu bira 3 saat 1 kadeh şarap ise 6-7 saatte kandan tamamen temizlenir ve karaciğerde en sonunda asetata çevrilerek depolanır. Kaldı ki hiç bir gelişmiş ülkede yeni alkol almış birisinden kan alınmaz. 3 gün boyunca alkol almamış birisinin vücudunda asla alkol bulunmaz. Kandaki hücrelerin ve plasmanın proteinleri olsun diğer molekülleri olsun hiçbiri yediğiniz normal besinlerin kompozisyonunu bulamazsınız. Domuz eti yiyen birisinin kanında ve dokularında domuza ait proteinler bulunur diye bir şey mi var?! 20 çeşit aminoasit ve belirli yağ ve karbonhidratları, vitamin ve kofaktörleri kullanıyoruz. Bunların hepsini zaten aldığımız gıdalardan söke söke alırız. Eğer kanda zararlı bir şey olacaksa bunlarda ağır metaller, içtiğimiz sigara vs'den gelen maddelerdir. Çok midye yiyen birisinin kanında ve dokularında bolca ağır metal bulunur mesela... Ve gayet de bu ülkenin insanları olarak midye olsun kokoreç olsun yiyoruz. Neyin helalinden bahsediyorlar! Saçma sapan işlerle uğraşacaklarına Sağlıklı insanlara HIV virüslü kan vermiş bir kurumdan ne beklenir ki!

  ne zarari var - hakanai3

  ideolojik olarak yaklasmak yerine bu duruma daha pragmatik yaklasilabilinir. bilimsel bir ilerleme, tesis, yatirim yapilmasi icin gereken sebep ne olursa olsun mubahtir bence. bu sebepten dolayi bilimsel bir ilerleme, uretim vs. saglanmasi soz konusu, sebebi ne olursa olsun isin sonunda ulke icin kazanc olucak.gercekten bu ulkeyi dusunen ve seven biri bundan rahatsiz olmamali ve pragmatist yaklasmali

  HELAL POLİTİKACI VAR MI? - n20024186

  Bilindiği gibi "Helal" kavramı dini olarak uygun görülen, uygun olan demektir. Peki sormak lazım, Türkiye'de kanın bile "helal" ve "haram"ı tartışılırken, Gölcük depreminde yollanan gemi hastane "Yunanlıların helal olmayan kanı" yüzünden reddedilirken, Türkiye'de kaç tane helal politikacı vardır? Bunlar halka uygun mudur (yani helal midir)? Ve bu arada bana insan olduğu sürece herkesin kanını verebilirsiniz, yeter ki İNSAN (homo sapiens) olsun, insan kılığında başka yaratıkların olmasın...

  Acil ihtiyaç - matillaatasever2

  Suriyede beslediğimiz terörist gruplar çok kan kaybetti tabi. Güzel kampanya, iyi düşünülmüş...

  /// - Al Capone

  Siz Suudileri geçtiniz - ne zaman 2 kari hakimiz olacak ?? - oyu mu 100% akp ye verecem

  YAZIKLAR OLSUN! - M.Bilge

  Kızılay başkanı seni kınıyorum. Sen cinci hocaları bile geride bıraktın. Bu çağda bu gericilik bu ilkellik! Yakında asil kan, asil olmayan kan, Türk kanı, Kürt kanı, alevi kanı, sünni kanı ayrımlarını da yaparsan hiç şaşmam... Sen de suç yok asıl suçlular seni oraya getirenlerde.