Kızılay'ı yine soydular

Kızılay Pendik Şubesi'nde yaklaşık dört aydır inceleme yapan müfettişler 3.5 trilyonluk bir yolsuzluk ortaya çıkardı.
Haber: ARSLAN ARİÇ / Arşivi

İSTANBUL - Kızılay Pendik Şubesi'nde yaklaşık dört aydır inceleme yapan müfettişler 3.5 trilyonluk bir yolsuzluk ortaya çıkardı. Müfettişler aralarında görevden alınan şube başkanı Yusuf Topçu'nun da bulunduğu 19 kişi hakkında Pendik Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Kızılay'ın Pendik şubesi ile buna bağlı olan Altıntepe ve Maltepe şubelerinde, sekiz müfettiş, üç kotrolör ve üç saymanın yaklaşık dört aydır sürdürdüğü inceleme sonuçlandı. Müfettişler hazırladıkları raporda eski şube başkanı Yusuf Topçu, eski yönetim kurulu, muhasebe müdürü ve muhasebe memurlarının da aralarında bulunduğu 19 kişi hakkında 'görevi ihmal, zimmet, görevi suiistimal ve evrakta sahtecilik yaparak kurumu zarara uğratmak' suçlarından Pendik Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.
Gönen: Her şey ortada
Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen yolsuzluğu başından beri bildiklerini açıkladı. Gönen, "Pendik, genel merkezi aşarak kendi başına bazı işler yapıyordu. Defalarca ikaz ettik. Hatta görevden aldık. Sonuç ortada. Sahte imza ve belgelerle kurumun milyarlarca lirasını zimmetlerine geçirmişler" dedi.
Yetkileri olmadığı halde suiistimale açık bir şekilde 35 kişiye Türkiye'nin bütün gümrüklerinden mal çekme yetkisi verildiğini anlatan Gönen, şunları söyledi: "Kızılay'a ithal edilen mal vergiden muaftır. Pendik şubesi üç yıl içerisinde sadece üç ithalat yapmış. Ancak amaçlarını aşarak toplam 35 kişiye bu konuda vekâletname verilmiş.
Vekâletname verme yetkileri de yok. Bizim hesaplarımıza göre kurum 3-3.5 trilyon lira zarara uğratılmış. Bir ay önce Aydınlık gazetesinde lehte haberleri çıktığı için tanesi 2 bin 500 liradan 14 bin tane almışlar. Kurul kararı olmadan birçok kişiyi işe yerleştirmişler. Yusuf Topçu'nun Pendik, Altıntepe ve Maltepe Tıp Merkezi'nde bir milyar 700 milyon lira maaş alan üç tane basın danışmanı var. Bir milyar lira maaş alıp işe gelmeyenler var."
'Tutuklanması gerekir'
Topçu'nun yönetim kurulu kararıyla Kızılay'dan üyeliğinin silindiğini belirten Gönen, "Soruşturma çerçevesinde 15 kişinin işine son verdik. Raporda belirlenen birçok suç var. Biz suç duyurusunda bulunduk. Şu ana kadar tutuklanması gerekirdi. Hizmetlerin aksamaması için görevden almalarda ağır davranıyoruz" diye konuştu.
***
Müfettişlerden soyguna örnekler

  • Kızılay Pendik Tıp Merkezi'nde görevli 21 doktora taltif-yolluk adı altında verilen 49 milyar 400 milyon lira, sahte evrak tanzim edilerek defterlere gider kaydedildi.
    Kasadan sahte evrak ve imza tanzimiyle alınan paraları muhasebe memuru Emine Özcan
    genel müdür Kenan Dinçer'e, o da eski şube başkanı Yusuf Topçu ve başkanvekili Yusuf Olmuştur'a verdi. Doktorlar, kendilerine böyle bir ödemenin yapılmadığını, imzalarının da sahte olduğunu söyledi.
  • Fransa'dan ithal edildiği iddia edilen ve bedeli 45 bin Amerikan Doları olarak Fransa'daki Bausch Lomb firması hesabına havale edilen 'Orbscan 11' marka göz topografi cihazının ithal edilmediği tespit edildi.
  • Almanya'dan ithal edildiği beyan edilen Scanning SLO cihazı için 193 bin 332 Alman Markı, Almanya'nın Ottobrunn şehrindeki Rodenstock firmasının hesabına havale edildi. Ancak cihazın ithal edilmediğini belirlendi.
  • İthal edildiği söylenen bir adet göz cihazı ile Scanning SLO cihazı, şubeye bağlı Altıntepe Tıp Merkezi'nde bulunmuştur. Ancak bu cihazların yurt içinden ikinci el olarak alındığı kuşkusu büyüktür ve bu cihazlara ait fatura dahil hiçbir alım evrakı yoktur. Bu cihazlar alındığı Ağustos 1999 tarihinden beri çalıştırılamamıştır.
  • Almanya'dan M05750 no'lu beyanname ile bedelsiz olarak ithal edilen ve gümrük giriş kıymeti 50 bin Alman Markı olarak beyan edilen Technomed marka renkli video Keratoskop cihazı, şube demirbaş kayıtlarında ve şube sağlık birimlerinde görülememiştir. Şube muhasebecisi cihazın ithalıyla ilgili hiçbir belge tanzim etmediklerini, bu konudan haberdar olmadığını söylemiştir.