Kızılay'ın attığı DİSK'liler hukuk savaşını kazandıİSMAİL SAYMAZ
İSTANBUL - DİSK’e bağlı Dev-Sağlık-İş’te örgütlendikleri için Ardahan ve Şırnak’a sürülen, buna itiraz edince de işten çıkarılan Kızılay Çapa Kan Merkezi’nde görevli 15 kişiden 10’u hukuk mücadelesini kaznadı. İstanbul 9. İş Mahkemesi işe iade kararı verdi.
Çapa Kan Merkezi çalışanları 19 Eylül 2008’de Dev-Sağlık-İş’te örgütlendiler. İddiaya göre kan alma uzmanı Funda Keleş, geçen 10 Ekim’de Kan Merkezi Müdürü Hüsnü Altunay tarafından çağrılıp sendikadan ayrılması yönünde uyarıldı. Funda Keleş, altı gün sonra da Ardahan’da ‘kan merkezi kurması’ için görevlendirildi. Keleş’in birim yöneticisi olarak sürüldüğü Ardahan’a sendika üyesi kan alma uzmanları Zeynep Hacıoğlu ve Aysel Çelik’le şoför Cengiz Malakçıoğlu ve veznedar Şükran Gültekin de gönderildi.

Sürgünü kabul etmediler
Şırnak’a sürülen ekibin başındaysa kan alma uzmanı Filiz Koçak vardı. Koçak’ın sürgün ekibinde kan alma uzmanları Arzu Öğün, Dudu Tekkanat, Ruşide Pınar ile Kürşat Yıldırım yer aldı.
10 personel, görevlendirmeyi kabul etmeyince işten atıldı. Bunun üzerine 17 Ekim’de Kan Merkezi önünde bir protesto eylemi yapıldı. Bu eyleme katılan hemşireler Meral Kırkan, Tuğba Gündoğdu, Seniye Uğurlu, Serpil Haşlaman ile sekreterler Feray Tezcan da Ardahan ve Şırnak’a sürüldü.
Bunun üzerine Keleş ve Koçak’ın da aralarında olduğu 10 personel, İstanbul 9. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Dünkü son duruşmasında mahkeme, iş feshini geçersiz sayıp işe iade kararı verdi. Kırkan ve arkadaşlarının açtığı davanın son duruşması ise 23 Haziran’da görülecek.
Kızılay’la ilgili iddialar bunlarla da sınırlı değil. Dev-Sağlık-İş’in iddiasına göre, Kızalay Genel Müdür Ömer Taşlı, Ankara’da 16 Mart tarihinde toplantı yaptığı işçileri “Gerekirse 10 trilyon harcar, sendikayı buraya sokmam!” diye tehdit etti.