Kızılderili müzik grubu Baydemir'i ziyaret etti

Kızılderili müzik grubu Baydemir'i ziyaret etti
Kızılderili müzik grubu Baydemir'i ziyaret etti
Ekvador'dan gelen Kızılderili müzik grubu İnka Sol'u konuk eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Osman Baydemir, 'Sizin atalarınızın yaşamış olduğu trajedileri Kürtler de yaşadı' dedi.

Mehmet TÜRK

DİYARBAKIR - Diyarbakır’a bir alışveriş merkezinin daveti üzerine gelen Kızılderili müzik grubu İnka Sol, bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etti.

Yerel kıyafetleriyle gelen grup üyelerini çiçekle karşılayan Baydemir, "Kusura bakmayın size barış çubuğu ikram edemedim. Onun yerine karanfil verdim. Sizi ağırlamaktan büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Sizleri en iyi anlayan halklardan bir tanesi de Kürt halkıdır. Sizin geçmişte atalarınızın yaşamış olduğu trajedileri Kürtler de yaşadı. Kürt halkının halkınıza büyük bir saygı duyduğunu bilmenizi isteriz. Biz de zaman zaman kendimize Ortadoğu ’nun Kızılderilisi diyoruz. Umarım bir gün ben de sizin yaşadığınız Quito şehrine yerel kıyafetlerimle gelirim" dedi.

Grup üyeleri Baydemir’e albümlerini vererek, sarı, kırmızı, yeşil renklerden oluşan bir bileklik ile tüylü Kızılderili şapkası hediye etti. Baydemir de içerisinde Diyarbakır’ı tanıtan materyallerin bulunduğu birer çanta hediye ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/108889510888958

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kızıl kürtler.. - agit2172

  slm.. özellikle osman babaya özel slm.. kürtlerin bu durumunu en iyi anlayacak olan halk yine büyük bi kıyımdan geçen kızılderililerdir.. yada türklerin kıyımından geçen ermenilerdir.. yada katalanlardır.. yada baas rejiminin zülmünü görenlerdir.. yada elbet bi yerlerde kapitalizmin, devletin vahşetine şahit olmuş insanlardır.. şimdi hala bazıları çıkıp kürtlere zülüm yapılmamış hep ajitasyon yapıyorlar derse ben onun insaniyetinden ister istemez şüphe duyarım.. kürtlerin içine girip bu travmayı çok daha iyi görebilir..

  kürtler - kaptan02

  kürtler türkiyede hicbir trajedi yasamadi. ya$anan trajedileri tüm halk ya$adi ama teröristler kendilerine yamadilar ve kendilerini kurban gibi gösterip 32000 tane cana kiydilar.

  Bizde Kızılderili çok... - denizkorkmaz

  Diyarbakır gibi bir kentte çağdaş Belediyecilik yapmaya çalışmak;hem de bir yandan resmi söylemin öte yandan Cudi'nin baskılarına direnerek yapmak yeterince zor.Üstelik başarılısın da.Dikkatle izlemekteyiz de bu biraz eksik bir söylem olmuş sayın Başkan.Bu topraklar da Memaliki Osmaniye'den beri hangi kültürel farklılık hakim ideolojinin baskısına uğramamış ki.Bir saymaya kalkarsam keldani'den girer,Asur'iden çıkarız değil mi.Yani demem o ki memleketin "kızılderili"si çok.

  eş anlamlımıdır. - beholxy

  kızıldereliler vardır. kızılderililer vardır.

  marc84 - hawardishewiti

  baktim, dedim, bakalim türk dil kurumu duruma ne diyor diye baktim, kizilderiliyi türk dil kurumu "Amerika yerlisi" olarak belirlemis. Bildiigm kadari ilen Amerika türkcede tüm kitaya verilen ad. kaldiki, maya, inka, apachi, moneki vesaire hepsi amerikan yerlisidir ve hepsinin atalarida aynen baydemir anlattigi gibi kürtler gibi ayni aciyi cekmistir. haaa, katiller baskaymis o nedenden dolayi ses cikarabilirsiniz. örnegin ispanyollar inkalara ve mayalara, türklerin kürtlere yaptiginin aynisini yapmistir. ingilizler ve fransizlarda apache, moneki ve diger kuzey kizilderililer yaptiklarinin aynisida türkler tarafindan kürtlere yapilmistir. yani ortak yanlari, dagdan gelip bagdakini hunharca öldürmek.

  kızılderili değil - marc84

  Ekvator'dan gelen grup kızılderili değil. Inca. Incalar ile kuzey amerikan yerlileri birbirinden baya farklı.

  KIZILDERİLİLERİN BEYAZ ADAMDAN ÇEKTİKLERİ... - Sedat Gürsel

  Kızılderililer, dünyanın gelişimine ayak uyduramayıp, lokal kültüre sıkı, sıkıya bağlı kalmanın bedelini çok ağır ödemiş bir ırktır. Bu örnekten ders çıkarıp, bazı ülkelerin dünyadan soyutlanarak değil dünya ile yarışarak ve entegre olarak ayakta kalabileceğini söylememiz gerekiyor. Buna ayak uyduramayan toplumların çok acıdır ki pek hükümranlık hakları olamayıp, birilerinin yönetimleri altında yaşamak zorunda kaldıklarını görüyoruz.