Kızılderilinin laneti: Sigara

Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfi bazılarınca sigaranın da keşfi olarak anlatılır.

İSTANBUL - Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfi bazılarınca sigaranın da keşfi olarak anlatılır. Çünkü kıtadaki yerlilerin tütün içme alışkanlığı da bu kıtayla birlikte keşfedilir. Sonrası ise malum: 20. yüzyılın başlarında tütün kâğıda sarıldı ve sigaranının önlenemez yükselişi de başladı.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 'dünyanın en büyük sağlık sorunu' olarak nitelendirilen sigara, her yıl 5 milyon kişiyi öldürüyor. 2030 yılında ise sigaraya bağlı ölümlerin yılda 30 milyona çıkacağı hesaplanıyor.
Sigaranın zararlarını bugün hemen hemen herkes biliyor. Ancak 9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü'nde rakamları hatırlamakta yarar var. Her 13 saniyede bir kişi, sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor. Ölümlerin başlıca nedeni akciğer kanseri, ikincisi yine sigaranın neden olduğu kalp hastalıkları ve kanser türleri.
Batı'da sigara içimi azalırken, Türkiye'de grafik yukarıyı işaret ediyor. Her yıl ülkemizde 100 bin kişi sigaradan yaşamını yitiriyor. Önümüzdeki 20 yıl için öngörülen rakam ise 250 bin!
Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde ameliyat edilen her 100 akciğer hastasının 95'i tiryaki. Tüm dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türü akciğer kanseri (erkeklerde yüzde 35, kadınlarda yüzde 19), Türkiye'de kadınlar arasında da yaygınlaşıyor. Çünkü günden güne sigara içen kadın sayısı da artıyor.
Dudak uçuklatan artış
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de son 20 yıl içinde sigara tüketimi müthiş bir hızla, yüzde 80 oranında arttı. Türkiye genelinde 35 yaş üstündekilerin yüzde 45'i, üniversite öğrencilerinin yüzde 48'i, lise öğrencilerinin yüzde 20'si, 7-13 yaş grubundaki ilköğretim okulu öğrencilerinin ise yüzde 11.7'si sigara içiyor. Nüfusunun büyük bölümü genç ve çocuklardan oluşan Türkiye'nin bu anlamda ciddi bir sigara pazarı olduğu da görülüyor.