Kızılelma artık ütopya değil, belde

Akkuş ilçesine bağlı Yenikonak beldesinin adı 'Kızılelma' olarak değiştirildi. Akkuş'a 20 kilometre uzaklıktaki 2 bin 946 nüfuslu beldenin ismiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı dün Resmi Gazete'de yayımlandı.

ORDU - Akkuş ilçesine bağlı Yenikonak beldesinin adı 'Kızılelma' olarak değiştirildi. Akkuş'a 20 kilometre uzaklıktaki 2 bin 946 nüfuslu beldenin ismiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Kızılelma Belediye Başkanı AKP'li İsa Demirci, "Kızılelma Köyü olan yerleşim birimimizin adı, 1996 yılında belde olunca Yenikonak olarak değiştirilmişti. Ancak, halkımız bir türlü bu yeni isme alışamayınca eski adımızı tekrar aldık. Ülkemizin ilk Kızılelma beldesi olduk" dedi.
Konunun 3 Mart'ta belediye meclisinde ele alındığını belirten Demirci, "Oybirliği ile beldenin adının eskisi gibi Kızılelma olması benimsendi. Ordu İl Genel Meclisi de beldenin adının Kızılelma olarak değiştirilmesi kararını aldı. Bu karar İçişleri Bakanlığı'na gönderildi" diye konuştu. 'Kızılelma', Oğuz Türkleri arasında cihan hâkimiyetinin sembolü olarak görülüyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7445617445610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.