'Kızılırmak'ın tadı kötü ama, zararsız'

Kızılırmak suyunun Ankaralıları kanser yapacağına yönelik iddialara yanıt veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Müşaviri Avni Kavlak, "Birinci sınıf su olduğunu kimse iddia etmiyor...

ANKARA - Kızılırmak suyunun Ankaralıları kanser yapacağına yönelik iddialara yanıt veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Müşaviri Avni Kavlak, "Birinci sınıf su olduğunu kimse iddia etmiyor, sülfat oranı yüksek, tadı kötü ama sağlığa da hiçbir zararı yok. Kırıkkale 20 yıldır bu suyu kullanıyor, onlar insan değil mi?" dedi. Kavlak, "Çaresiz bu su içilecek. İçimini kolaylaştırmak için gerekirse harmanlayacağız" diye konuştu.
DSİ ve ASKİ'nin ortak açıklamasında da "Kızılırmak suyunun Sağlık Bakanlığı'nın ilgili yönetmeliğine uygun. TAEK deneyleriyle de radyoaktivite yönünden insan sağlığına zararlı maddelerin olmadığı tespit edilmiştir" denildi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de tüm dünyada nehir sularının arıtmadan geçirilirse içme suyu olarak kullanıldığını vurguladı. Yetkililer "Arıtma işlemleri yapılmadan nehir suyunu tahlil etmemizin hiç- bir anlamı yok" dedi.
"Ne tanrı ne global ısınma, sorumlu Gökçek" diyen Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), tarımsal ve kimyasal atıklarla kirlenen Kızılırmak'ın suyunun Ankaralıları kanser edeceğini savunuyordu.