Kızılırmak'taki ölümler inceleniyor

İncesu ilçesine bağlı Küllü Köyü yakınlarından geçen Kızılırmak'ta 13 kilometrelik hat boyunca görülen balık ölümleri yetkilileri harekete geçirdi.

KAYSERİ - İncesu ilçesine bağlı Küllü Köyü yakınlarından geçen Kızılırmak'ta 13 kilometrelik hat boyunca görülen balık ölümleri yetkilileri harekete geçirdi. Jandarmaya bağlı Çevre Koruma Timi, toplu balık ölümlerinin görüldüğü bölgede araştırma başlattı. Sudan ve ölen balıklardan örnek alan jandarma, olayla ilgili soruşturma yürütürken, Devlet Su İşleri yetkilileri de bölgeye giderek inceleme yaptı.
Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Uygar Özesmi, binlerce balığın ölümüne organik kirliliğin neden olabileceğini belirtti. Sudaki oksijenin aniden
azalmasının toplu balık ölümlerine yol açtığını, bu duruma da organik kirliliğin neden olduğunu belirten Özesmi, şunları söyledi:
"Fosfor ve azot içeren atıkların sudaki oksijeni tüketmesi sonucu canlılar ölür. Kızılırmak'taki toplu balık ölümlerinin nedeni bu olabilir. Bunun dışında bir etken toplu ölümlere neden olmayacağından, ölümlerin nedeni organik kirliliktir. 13 kilometrelik hat boyunca ölümler görülüyor. Sadece belli bir bölgede yoğun kirliliğin neden olduğu ölümler olabilir. Ölen balıkların akıntıya kapılıp geniş bir alana yayıldığını söyleyebiliriz."