Kızılırmak'taki petrol sızıntısı için inceleme başlatıldı

Kızılırmak'taki petrol sızıntısı için inceleme başlatıldı
Kızılırmak'taki petrol sızıntısı için inceleme başlatıldı

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kırıkkale’de kurulu bulunan Türkiye Petrolleri Rafineri AŞ’de (TÜPRAŞ) meydana gelen ve Kızılırmak’ı etkileyen petrol sızıntısı ile ilgili inceleme başlattı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 14 Temmuz günü gece saat 23.00’te TÜPRAŞ’ta meydana gelen sızıntı sonrası Bakan Erdoğan Bayraktar’ın talimatıyla harekete geçen ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Genel Müdürlüğü ekiplerinin TÜPRAŞ yetkilileriyle birlikte Kızılırmak ve toprağa karışan petrol atıklarının temizlenmesi çalışmalarına başladığı ifade edildi. Açıklamada “TK-4104 numaralı ham petrol dolu tankın taban kısmında başlayan sızıntı, toprakla oluşturulan koruma havuzunda petrol atığı birikmesine neden oldu. Biriken petrol atıklarının bir kısmı yağmur suyu kanallarıyla Kızılırmak’a ulaştı. Atık petrolün yayılmasının önlenmesi ve çevreye zarar vermemesi için TÜPRAŞ ekipleri tarafından Kızılırmak üzerinde ‘yağ emici sosis bariyerlerle’ önlem alındı. Bariyerlerde ve koruma havuzunda biriken petrol atıkları, vidanjörlerle çekilerek beton havuzlara boşaltılarak geri kazanımı sağlandı. Ayrıca, koruma havuzunun toprağı da sıyrılarak lisanslı ve sözleşmeli çimento fabrikalarına gönderildi” denildi.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin su numunesi aldığı ve Bakanlık’ın sızıntıyla ilgili inceleme başlattığı belirtildi.