Kızıltepe davası gizlendi!

Mardin Cumhuriyet Savcısı Pınar Akkoç Haktanır, Kızıltepe'de 21 Kasım günü düzenlenen operasyonda 'terörist' oldukları iddiasıyla öldürülen kamyon şoförü Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz olayıyla ilgili soruşturmaya gizlilik kararı aldırdı.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Mardin Cumhuriyet Savcısı Pınar Akkoç Haktanır, Kızıltepe'de 21 Kasım günü düzenlenen operasyonda 'terörist' oldukları iddiasıyla öldürülen kamyon şoförü Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz olayıyla ilgili soruşturmaya gizlilik kararı aldırdı. Karara itiraz eden Kaymaz ailesinin avukatlarının dosyayı inceleme talepleri de reddedildi.
Savcı Pınar Akkoç Haktanır, Kızıltepe'deki olayın soruşturmasının
'selameti ve yargılamanın adil yapılabilmesi için' gizlilik kararı verilmesi istemiyle nöbetçi hâkimliğe başvurdu. Mahkeme de talebi kabul etti.
Gizlilik kararında, operasyona katılan polislerin aile yapılarının dikkate alınmasının önemli etken olduğu ifade edildi. Soruşturma kapsamında operasyonda görev alan, daha sonra İçişleri Bakanlığı'nca geçici olarak açığa alınan Mardin Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Dönmez ile Özel Harekât Şubesi bünyesinde görevli, kimlikleri açıklanmayan üç polisin ifadeleri alındı.
Avukatlar dosyayı inceleyemiyor
Gizlilik kararının ardından, savcılığa başvuran ailenin avukatı Hüseyin Cangir'e dosyayla ilgili bilgi verilmedi. Kaymaz ailesi adına davada müdahil olmak isteyen İHD Diyarbakır Şube Başkanı avukat Selahattin Demirtaş'ın istemi de kabul edilmedi. Demirtaş, şunları söyledi: "Gizlilik kararı sadece DGM kapsamına giren suçlar için veriliyordu. Bunun dışında yürütülen soruşturmalar alenidir. Bu, kanunda da açıkça yer alıyor.
Ancak, savcı bazı kaygıları olduğu için hâkimliğe başvurup gizlilik kararı aldırdı. CMUK'un 365. maddesine göre aile, olayda zarar gören taraf olduğu için, davaya müdahale etme hakkına sahip. Ahmet Kaymaz'ın kardeşi de bana vekâlet verip vekil tayin etti. Fakat bu talebimiz kabul edilmedi. Gizlilik kararına itiraz ettik."