Kızıltepe için top İçişleri'nde

Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın ölümüyle sonuçlanan Kızıltepe'deki polis operasyonuna ilişkin idari soruşturma tamamlandı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın ölümüyle sonuçlanan Kızıltepe'deki polis operasyonuna ilişkin idari soruşturma tamamlandı.
Olayı soruşturan üç mülkiye ve bir polis müfettişi, hazırladıkları raporu, İçişleri Bakanlığı'na sundu. Müfettişler, olaya karışan dört özel harekâtçı hakkında 'resmen görevli oldukları sırada yasal silah kullanma sınırlarını aşarak faili belli olmayacak şekilde ölüme sebep vermek' suçundan dava açıldığını anımsatarak, bu polislere verilecek idari cezanın yargılama sonuna bırakılmasını önerdi.
Müfettişler, yargısız infaz iddialarının ardından açığa alınan dört polisin göreve iade edilip edilmeyeceği konusunu da atayan makamın, yani Emniyet Genel Müdürlüğü'nün inisiyatifine bıraktı. Müfettişler, göreve iade edilmeleri halinde polislerin görev yerlerinin değiştirilmesini de önerdi. Emniyet göreve iade kararı alırsa, polisleri Mardin dışında başka illerde görevlendirecek.
Kızıltepe'de 21 Kasım 2004'te düzenlenen operasyonda Ahmet Kaymaz ve oğlu Uğur Kaymaz öldürülmüştü. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, olayı soruşturan Kızıltepe Savcısı Özlem Pınar Haktanır Akkoç'un hazırladığı fezleke üzerine operasyona katılan dört özel harekât polisi hakkında dava açmıştı. İçişleri Bakanlığı da olayı araştırmak üzere dört müfettiş göndermiş, dört polis hakkında da idari soruşturma başlatmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7359487359480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.