Kızıltepe'de beraatin gerekçesi: Baba-oğul polisle çatıştı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde polis baskınında ölen Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz davasında sanık dört polisin beraat kararının gerekçesi açıklandı: Polis, baba-oğulun...

DİYARBAKIR - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde polis baskınında ölen Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz davasında sanık dört polisin beraat kararının gerekçesi açıklandı: Polis, baba-oğulun açtığı ateşe karşılık vermiş, yasal hakkını kullanmış.
Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi'nin 45 sayfalık gerekçeli kararına göre, 21 Kasım 2004'teki olayda, özel tim polisleri Mehmet Karaca, Yaşafettin Açıksöz, Seydi Ahmet Töngel ve Salih Ayaz, park halindeki kamyona yaklaştıkları sırada aniden Ahmet ve Uğur Kaymaz'la karşılaştı. 'Dur' ikazına rağmen uzun namlulu silahlarla 13 el ateş edilince, sanıklar da görevleri gereği ölenlere ateş etti. Gerekçeli kararda, iddialar şöyle yanıtlandı:

  • Yargısız infaz ve yakalandıktan sonra öldürüldükleri iddiasına, varsayımdan ibaret olduğu için itibar edilmemiştir. Ahmet Kaymaz'da ele geçen Kalaşnikof'un, olaydan önce Mardin'de dört polisin yaralandığı saldırıda kullanıldığı dikkate alındığında, bu silahların olay sırasında
    ölenlerce kullanıldığı açıktır.
  • Ölenlerdeki giriş-çıkış deliklerinin aynı orantıda olması nedeniyle çatışma olmadığı iddiası, çatışmanın aniden çıkışı, süresi, iki grubun hareket halinde oluşu, vücuda isabet eden mermilerin her zaman doğrusal seyir izlediği iddia edilemeyeceği göz önüne alındığında, bu savunmalara itibar edilmedi.
  • Örgüt üyesi olmadıkları iddiasına, Ahmet Kaymaz'ın kullandığı silahın başka saldırıda da kullanılması, baba-oğulun evden silahlı çıkması nedeniyle itibar edilmedi.
  • (Kamyonda silah izi bulunmayışının çatışma olmadığını gösterdiği iddiası) Mermi izi olmayışının ani gelişen ve tarafların hareket halinde karşılıklı atışı olduğundan, bu iddialara da itibar edilmedi. Olayın çatışma sonucu yaşandığı sonuç ve vicdani kanaate varıldı.