Kızıltepe'de fatura basına

Kızıltepe'de 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ın güvenlik güçleri tarafından öldürülmesiyle ilgili açılan soruşturmada fatura, basına çıktı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Kızıltepe'de 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ın güvenlik güçleri tarafından öldürülmesiyle ilgili açılan soruşturmada fatura, basına çıktı. İstanbul Başsavcılığı, 1 Ocak 2005 tarihinde
'Kızıltepe Çelişkiler Yumağı' başlığıyla yayımlanan haber nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, Sorumlu Yazıişleri Müdürü Mehmet Temoçin Sucu ve muhabir İlhan Taşçı hakkında dava açtı.
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne açılan dava iddianamesinde Cumhuriyet gazetesine yöneltilen suçlama şöyle:
"Haberde, henüz aleni duruşmada okunmadığı anlaşılan iddianame içeriğinden bilgiler verilip, bütün olayın altı metre çaplı bir alanda yaşanmasına rağmen dosyanın ve iddianamenin gariplikler ve çelişkiler yumağıyla dolu olduğu, Kızıltepe olayının yaşanmasına dayanak gösterilen itirafçı Halil İbrahim Öztürk'ün olayın olduğu 21 Kasım'dan bir gün sonra gözaltına alınmış olmasının infaz kuşkusunu güçlendirdiği yazılmak suretiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'nın işlemleri hakkında da mütalaa yayımlandığı kanaatine varılmış, suçun niteliği itibarıyla sanıklara çıkarılan ön ödeme emri tebliğ edilmesine rağmen, yasal süresi içinde asgari para cezasını da yatırmamışlardır. Yürürlükten kaldırılan 5680 sayılı Basın Kanunu'nda olduğu gibi, 'salt basın suçu' olarak niteleyebileceğimiz, 5187 sayılı Basın Kanunu'nda tanımı yapılan suçlar için, açıkça (yayımlayan, yayın yapan) kişilerin cezalandırılacağı yazılıdır. Yasanın yayımcıya eski yasadan farklı olarak çok daha fazla sorumluluk yüklediği açıkça anlaşılmaktadır. Bu nedenle dava açmak gerekmiştir."
İstanbul Başsavcılığı'nın uygulanmasını istediği Basın Kanunu'nun 'Yargıyı Etkileme' başlıklı 19/1-2 fıkraları şöyle: "Hazırlık soruşturmasının başlamasından takipsizlik kararı verilmesine veya kamu davasının açılmasına kadar geçen süre içerisinde, Cumhuriyet Savcısı, hâkim veya mahkeme işlemlerinin veya soruşturma ile ilgili diğer tüm belgelerin içeriğini yayımlayan kimse, iki milyar liradan elli milyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır...


    http://www.radikal.com.tr/7518517518510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.