'Kızıltepe'de hâkim ve savcı şikâyet edildi

Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın 21 Kasım 2004'te Mardin'in Kızıltepe ilçesinde öldürülmesiyle ilgili davada dört polise beraat kararı veren hâkim ve savcı, şikâyet edildi.

DİYARBAKIR - Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın 21 Kasım 2004'te Mardin'in Kızıltepe ilçesinde öldürülmesiyle ilgili davada dört polise beraat kararı veren hâkim ve savcı, şikâyet edildi. Davanın müdahil avukatı Tahir Elçi, Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Açar ve savcı Ahmet Meriç hakkında Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Hâkimler Savcılık Yüksek Kurulu'na başvurdu.
Şikâyet dilekçesinde şu noktalara dikkat çekildi: "Yeni TCK'ya göre en son müdahil tarafın savunma yapması gerekirken davada bu kurala uyulmadı. Sanık avukatı Füsun Tünçok'un 'Sabahtan beri vekillerin safsatalarını dinliyoruz, şimdi de zincirleme iftiralarını sıralıyorlar' sözleri mahkeme başkanınca tutanağa geçirilmedi. Elçi sanık savunmalarından sonra sonra tekrar söz hakkı istediğinde başkan başını çevirip duymazlıktan gelerek sanıklara son sözlerini sordu ve hızla 'Dışarı çıkın karar veriyoruz' diyerek duruşmayı bitirdi.