Kızıltepe'de işler karıştı

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, 21 Kasım'da, Mardin Kızıltepe'de, Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur'un ölümüyle sonuçlanan baskında olay yerinde bulunduğu iddia edilen iki silahın laboratuvar incelenmesinin tamamlandığını açıkladı.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, 21 Kasım'da, Mardin Kızıltepe'de, Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur'un ölümüyle sonuçlanan baskında olay yerinde bulunduğu iddia edilen iki silahın laboratuvar incelenmesinin tamamlandığını açıkladı. Kalaşnikof marka her iki silahın da olay sırasında kullanıldığının saptandığını belirten Er, "Ayrıca silahlardan birinin, 7 Ağustos 2004'te iki komiser ve iki polisin yaralanmasıyla sonuçlanan Yenişehir Polis Karakolu baskınında da kullanıldığı belirlendi" dedi.
Avukat Cangir: 'Gizlilik' uygulanmadı
Er'in açıklamasına Kaymaz ailesinin avukatı Hüseyin Cangir, tepki gösterdi. Polisin hazırlanan raporları görmesinin imkânsız olduğunu belirten Cangir, şunları söyledi: "Eğer raporlar henüz savcılığa ulaşmadan polis müdürleri böyle açıklama yapıyorsa bizim de delillerin araştırılmasında şüphelerimiz var. Gizlilik kararı alınan bir dosyayla ilgili açıklamada bulunmak suçtur. Er, suç işlemiştir.
Bu adil yargılanma ilkesinin çiğnendiği anlamına gelir. Biz baştan beri söylüyoruz. Maktuller öldürüldükten sonra ellerine silah tutuşturularak ateş ettirilmiştir. Yani silahları olay yerine güvenlik güçleri bırakmıştır. Deliller bir araya getirildiğinde çatışma olmadığı kesindir. Görgü tanıkları var, ama can güvenlikleri sağlanamadığı için isimlerini açıklayamıyoruz. Bu davranışlarla polisleri aklamaya çalışıyorlar. Çünkü raporlar farklı biçimlerde değiştirilebilir. Yargı konuya el atmalı."
(Radikal, dha)