'Kızıltepe'de kaçtı' denilen Bali öldürüldü

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürüldüğü operasyonda evin arka bahçesinden kaçtığı ileri sürülen 'Habat' kod adlı PKK'lı Nusret Bali, önceki gün Derik ilçesindeki çatışmada öldürüldü.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürüldüğü operasyonda evin arka bahçesinden kaçtığı ileri sürülen 'Habat' kod adlı PKK'lı Nusret Bali, önceki gün Derik ilçesindeki çatışmada öldürüldü. Çatışmada öldürülen iki PKK'lıdan biri olan Bali'nin cenazesi, önceki gün Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde toprağa verildi.
20 Kasım 2004'te Gaziantep'te yakalanan PKK itirafçısı Halil İbrahim Öztürk'ün ifadesinde, Bali'nin, Hatay'ın Amanos Dağları'nda üst düzey 'Dijvar' kod adlı Mehmet Er'in öldürülmesine misilleme yapmak için Kızıltepe'de jandarma binasına saldırı hazırlığı yaptığını söylediği, bir gün sonra Kızıltepe'deki operasyonun da Bali'yi yakalamak için düzenlendiği belirtilmişti.
İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen müfettişler, Bali'nin, 21 Kasım 2004'te Kızıltepe'deki operasyonda kaçmasında, operasyonu yöneten Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Dönmez'i kusurlu bulmuştu. Haklarında 'meşru müdafaa sınırının aşılması suretiyle, faili belli olmayacak şekilde adam öldürmek' iddiasıyla dava açılan ve açığa alınan dört polis, daha sonra görevlerine iade edilmişti.
'Uğur'u Nusret Bali zannetttiler' iddiası
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 27 Aralık 2004'te hazırlanan iddianamede, Kızıltepe operasyonun 'PKK mensubu Nusret Bali ve PKK'ya milis olarak ilçe merkezinde yardım eden Ahmet Kaymaz'ın yakalanması için düzenlendiği belirtilerek şöyle denilmişti:
"Dosya kapsamındaki bilgi ve belgelere göre Ahmet Kaymaz'ın, kolluk güçlerince evinin izlendiğini fark etmesi üzerine evde bulunan Nusret Bali'nin evin arka tarafından kaçmasını sağlamak için oğlu Uğur Kaymaz
ile dışarı çıktığı, Uğur Kaymaz'ın Nusret Bali zannedilmesini sağladığı... Uğur'un silahlı olması nedeniyle Ahmet Kaymaz'ın oğlu olduğunun anlaşılmadığı..."


    http://www.radikal.com.tr/7422957422950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.