Kızıltepe'de yine görevden alma

Kızıltepe'de Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın ölümüyle sonuçlanan operasyonla ilgili soruşturma sürerken, Kaymakam Engin Durmaz Erzurum'a vali yardımcısı olarak atandı.

ANKARA - Kızıltepe'de Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın ölümüyle sonuçlanan operasyonla ilgili soruşturma sürerken, Kaymakam Engin Durmaz Erzurum'a vali yardımcısı olarak atandı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri atamanın 'tenzili rütbe' olduğunu söyledi.
Karar, İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişlerin ilk incelemeleri sonunda alındı. Birçok bağımsız grubun olayın 'yargısız infaz' olduğu yönünde güçlü kanıtlar bulmasının ardından soruşturma çerçevesinde bir Emniyet müdür yardımcısı ile üç polis açığa alınmıştı.
Kızıltepe Kaymakamı Engin Durmaz da dört Emniyet görevlisi gibi, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişlerin verdiği rapor doğrultusunda görevinden alındı. Atamasıyla ilgili yazının kendisine henüz tebliğ edilmediğini ifade eden Engin Durmaz, yazının gelmesinden sonra gerekli açıklamayı yapacağını söyledi. Yetkililer, kaymakamlık görevinin bağımsız bir makam olduğuna ve vali yardımcılığından daha önemli bir görev sayıldığına dikkat çekti.