'Kızıltepeli' polise terfi

Kamuoyunda Polis Şûrası olarak bilinen Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu (YDK), ilginç terfilere imza attı. Kızıltepe operasyonunda açığa alınan Kemal Dönmez...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Kamuoyunda Polis Şûrası olarak bilinen Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu (YDK), ilginç terfilere imza attı. Kızıltepe operasyonunda açığa alınan Kemal Dönmez, Fethullah Gülen'in elini öpen Kemal Sonunur ve Umut davasında başarısız olan polis şefleri birinci sınıf emniyet müdürlüğüne yükseldi.
Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'in başkanlığında geçen salı günü toplanan YDK, çalışmalarını dün tamamladı. YDK, bir üst rütbeye terfi bekleyen toplam 320 ikinci sınıf emniyet müdüründen 80'ine birinci sınıf emniyet müdürü rütbesi verdi. Terfi kararları, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu tarafından onaylandı.
YDK, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın vurularak öldürülmesi olayından sonra açığa alınan Kemal Dönmez'i birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi ettirdi. Mardin Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Dönmez, Kızıltepe'deki olayın ardından dört özel harekât polisiyle birlikte açığa alınmıştı. Ancak Dönmez için daha sonra takipsizlik kararı verilmişti.
Gülen'in elini öpen polis
Birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi edenler arasında Fethullah Gülen'in elini öperken çekilmiş fotoğrafıyla tanınan Erzurum Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Sonunur'un da yer alması dikkat çekti. Aynı zamanda eski bir milli boksör olan ve şampiyonlukları bulunan Sonunur, boks milli takımının teknik direktörlüğünü de yapıyor.
Terfi alanlar arasında, İstihbarat Daire Başkan Yardımcıları Cavit Çevik ve Ömer Yılmaz da yer aldı. Çevik ve Yılmaz, Cevdet Saral'ın Ankara Emniyet Müdürlüğü döneminde terör ve istihbarat şubelerinde görev almıştı. Çevik ve Yılmaz, dönemin Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak'ın emrinde çalışmıştı. Çevik ve Yılmaz'ın ismi, telekulak davasında yargılanan Osman Ak ve ekibinin yazdığı 'Fethullahçı Polisler' raporunda geçmişti.
Cavit Çevik ve Ömer Yılmaz, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı gibi faili meçhul cinayetlerin araştırılmasına yönelik Umut Operasyonu'nu birlikte gerçekleştirmiş; ancak başarısız oldukları gerekçesiyle başka illere tayin edilmişti.
Sedat Demir'e yine terfi yok
Terfi alanlar arasında yer alan İhsan Kocadağ ise Susurluk Kazası'nda ölen Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ'ın kardeşi. YDK, Ankara ve İstanbul'da asayiş şube müdürü olarak görev yapan ve Söylemezler çetesi davasında yargılanıp delil yetersizliğinden beraat eden Sedat Demir'i, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da terfi ettirmedi.


    http://www.radikal.com.tr/7458677458670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.