Kızıltepe'ye bir müfettiş daha gitti

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Kızıltepe'de Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürülmesi olayını araştırmak için bir müfettiş daha görevlendirdiğini açıkladı.

DİYARBAKIR/MARDİN/ANKARA- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Kızıltepe'de Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürülmesi olayını araştırmak için bir müfettiş daha görevlendirdiğini açıkladı.
Diyarbakır'da bulunan Aksu, Kızıltepe olayı ile ilgili bir soru üzerine, "Olay olur olmaz bir polis ve bir Mülkiye müfettişini görevlendirdik. İlk inceleme sonucu bir emniyet müdür yardımcısı ve üç polisi açığa aldık. Biz, kafalarda soru işaretleri kalmaması için bir müfettiş daha görevlendirdik. Hakkâri'de bir çobanın öldürülmesi
olayı için de müfettiş gönderildi" dedi.
Bu arada, Kızıltepe'de araştırma yapan üç kişilik AKP heyetinden İstanbul Milletvekili Nimet Çubukçu, "Dört polis, soruşturmanın selameti açısından görevden alındı. Kimse, suçluluğu kanıtlanana kadar suçlu ilan edilemez. 12 yaşında ibir çocuğun terörist olarak tanımlanmasından ne kadar rahatsızsak, deliller ortaya çıkmadan polislerimizin yargısız infazla sorumlu tutulmasından da rahatsızız" diye konuştu.
Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, dün düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, Kızıltepe olayı ile ilgili soruya şu yanıtı verdi: "Bir mülkiye ve bir polis başmüfettişi görevlendirildi. Sorumlular işten el çektirildi. Soruşturma gizli. Adli Tıp ve silahlarla ilgili laboratuvar incelemeleri sürüyor."