Kızım anne diye bağırdı yetişemedim

Kızım anne diye bağırdı yetişemedim
Kızım anne diye bağırdı yetişemedim
Almanya'nın Backnang kentinde çıkan yangında kızı ve 7 torununu kaybeden Hatice Özcan, "Kızım anne diye bağırdı, yetişemedim" dedi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun içinde bulunduğu boş bir uçak cenazeleri almak için hareket etti

Radikal.com.tr - Almanya’nın Baden - Württemberg eyaletinde Stuttgart yakınlarındaki Backnang kentinde önceki gün çıkan yangında Türk anne ve 7 çocuğunun yanarak ölmesi ile ilgili başlatılan soruşturma sürdürülüyor. Yangın çıkan eskiden deri fabrikası olarak kullanılan binanın arkasında bir Yunanın işlettiği Merlin Bar-Restoran kulüp ve disko, bitişiğinde Türk Alman Kültür Derneği’nin bulunduğu ifade edildi. Yangının elektrik kontağından çıktığının tahmin edildiğini ifade eden polis sözcüsü, yangının aşırı sağcılar tarafından yapılan bir kundaklama olduğu yönünde şimdilik bir ipucunun bulunmadığını söyledi. Yangının çıkış sebebi henüz kesinlik kazanmamışken birinci katta bulunan sobadan çıkmış olabileceği iddia ediliyor.
Yangından sağ kurtulan anneanne Hatice Özcan (yanda), “Kapıdan çıktığımda alev suratıma vurdu, göremedim. Kızım bana anne diye bağırdı, yetişemedim” dedi.
Yangında yaralanan baba Sami Soykan’ın kardeşlerinden Seyfettin Soykan, anne Nazlı Özcan’ın 6 aylık bebeği Murat’ı kurtarmak isterken öldüğünü, morga gittiklerinde anne Özcan’ın, bebeği Murat’a sarılı halde olduğunu gördüklerini söyledi. Soykan, “Elektrik tesisatında eski kablolar var, yenilenmemiş hiç. Binada sadece rötuş yapıldı. Çok zor durumdaki insanlar bu binada kalıyor. Sekiz çocukla ev bulması zor” diye konuştu
Türkiye ise yangın faciasının, çok yönlü olarak ciddiyet ve dikkatle araştırılmasını istedi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Alman polisinin, yapılan ön incelemeler sonucunda olayda herhangi bir ırkçı unsurun bulunmadığını bildirdiğini, ancak geçmiş yıllarda bazı Türk vatandaşlarının ırkçı saiklerle çıkarılan yangınlarda hayatlarını yitirmiş olmaları nedeniyle olayın sebebinin, çok yönlü olarak ciddiyet ve dikkatle araştırılmasının önem taşıdığı vurgulandı.

Türkiye'de de otopsi yapılacak


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun içinde bulunduğu boş bir uçak cenazeleri almak için hareket etti. Almanya'daki otopsi işlemleri sona ererken cenazelerin bugün İstanbul'a getireleceği yarınsa memleketleri Afyon'a götürüleceği öğrenildi. İstanbul'da da cesetlere otopsi yapılacağı öğrenildi. Yangınla ilgili konuşan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu,  Alman tarafına Türk hükümetinin hassasiyetini ilettiğini belirterek kendilerinin bilgi, belge ve fotoğrafları paylaştıklarını ifade etti. Öte yandan Eyalet Emniyet Müdürü Wolf Hammann, polis olarak şu an için teknik bir arıza haricinde hiçbir kundaklama ya da saldırı belirtisi olmadığını belirterek, “Ancak buna rağmen yine de tüm detaylarıyla araştırmaya devam ediyoruz. Her şeyi yaptığımıza emin olabilirsiniz” dedi. Waiblingen Emniyet Müdürü Ralf Michelfelder, ise itfaiye erleri, komşular ve aile fertlerinin dinlendiğini belirtti. Michelfelder, “Ev sahibi yurtdışında, o nedenle dinleyemedik. Ama öncelikle bu konuda elektrik aksamın raporunu beklememiz lazım” dedi.