'Kızım da birini yaşatmayı isterdi'

Kartal'da üç gün önce beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden Eylem Erdem'in ailesi kızlarının organlarını bağışlayarak bir insanlık dersi verdi.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Kartal'da üç gün önce beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden Eylem Erdem'in ailesi kızlarının organlarını bağışlayarak bir insanlık dersi verdi. Kızlarının gözlerinin önünde ölüme gittiğini söyleyen aile, Dr. Lütfi Kırdar Araştırma Hastanesi'ni suçladı, Eylem Erdem'in organlarının 'fakir' insanlara can vermesini diledi. Hastane yetkilileri ise 'ihmal' iddialarını reddetti.
Erdem, 6 Aralık sabahı 7 yaşındaki oğlu Gürkan'ı okula bırakmak için 6 yaşındaki kızı Gökçe'yle birlikte evinden çıktı. Ama apartmanının önünde kurulu pazarın ortasında bayıldı. 29 yaşındaki genç anne, pazarcılar ve komşusu tarafından Kartal Dr. Lütfi Kırdar Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı, ancak kurtarılamadı.
Kartal Oto Sanayi Sitesi'nde lokanta işleten baba Ahmet Eker, şunları söyledi: "Eşim hastaneye gittikten bir saat sonra beni aradı. 13 milyon lira muayene parası yatmadan tedavi etmiyorlardı. Ben de hastaneye gittim. Kızım acilde yatıyordu. Doktor iğne yapmış, serum vermiş. Kızım kasılmaya başladı, ağzından sarı su geliyordu. Doktor hemen tomografi çektirmemizi söyledi. Saat 15.00 sıralarında ancak tomografi çektirebildik. Beyin kanaması varmış. Ameliyat için de damadımın imzası gerekiyor diye beklettiler. Saat 16.30'da ameliyata aldılar. Doktorlar ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi. Kızımı hemen yoğun bakım ünitesi için Özel İsviçre Hastanesi'ne kaldırdık. Ama bu seferde 1.5 milyarlık masrafları ödemeden evraklarını göndermediler. Zorla evrakları aldık. Ancak ilerleyen saatlerde kızım öldü."
"Böyle bir durumda bir hastane teşekkür bekler" diyen Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Selami Albayrak ise ameliyat sonrası hastanın gönderileceği hastanenin organize edilmesi dahil gerekli bütün müdahalelerin zamanında ve eksiksiz yapıldığını söyledi. Hastanın acil servise geldiğini acil serviste hiçbir işin maliyetinin düşünülmediğini hatırlattı.
Baba Ahmet Eker, "Kızım organlarının birisine yaşam vermesini isterdi. Yaşasaydı yine organını ihtiyacı olana verirdi. Nakil için sadece fakir kişilere öncelik tanınması şartını koyduk" diye konuştu. Erdem'in iki böbreği, kalbi ve korneasının ihtiyacı olan hastalara nakli için Haydarpaşa Numune Transplantasyon Merkezi gerekli çalışmalara başladı.