'Kızım kanser oldu, iyileşinceye kadar hapis cezası ertelensin'

'Kızım kanser oldu, iyileşinceye kadar hapis cezası ertelensin'
'Kızım kanser oldu, iyileşinceye kadar hapis cezası ertelensin'
DHKP-C davasından 14 yıldır içeride olan 37 yaşındaki Güler Zere'nin babası kanser olan kızının cezasının tedavi için ertelenmesini istiyor

 

Esra KIRDÖK- Süleyman CÜZDAN/ADANA

DHKP-C'ye üye olduğu gerekçesiyle 34 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 14 yıldır Kahramanmaraş'ın Elbistan Cezaevi'nde yatarken ağız içi ve boyun kanserine yakalanan 37 yaşındaki Güler Zere'nin cezasının ertelenmesini isteyen babası 64 yaşındaki Haydar Zere, “Şu anda Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi mahkum koğuşunda bulunan kızımın tedavisinde morale ihtiyacı varken, haftada 15 dakika sadece bir kişi görebiliyor. Moralsizlik günden güne ölüme daha hızlı yaklaştırıyor. Kızımın, iyileşinceye kadar hapis cezasının ertelenmesini istiyoruz” dedi.

14 yıl önce ‘anayasal düzeni değiştirme’ suçlamasından mahkum olarak Elbistan Cezaevi'ne konulan Güler Zere'ye, 7 ay önce diş apsesi şikayetiyle cezaevi doktoruna başvurduğunda Elbistan Devlet Hastanesi'nde ‘ağız içi kanseri’ teşhisi konuldu. Acil ameliyat sonucu Zere'nin damağının büyük bir kısmı alındı. İkinci bir ameliyat kararı verildi. Ancak hastanenin mahkum koğuşunda yer olmadığı için Zere yine cezaevine yollandı.

Avukat Oya Aslan'ın girişimleri sonucu Zere bir kez daha hastaneye sevk edildi, 3 Haziran'da ikinci bir ameliyat geçirdi. Güler Zere'nin avukatları müvekkillerinin içinde bulunduğu sağlık koşulları nedeniyle iyileşinceye kadar cezasının ertelenmesi talebiyle önce Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na, ardından Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Buralardan yanıt alınamadığını anlatan baba Haydar Zere, ikinci ameliyat sonrasında kızının Karataş Kadın Cezaevi'ne alındığını, cezaevi şartlarının çok kötü olması nedeniyle kızının her geçen gün kötüleştiğini belirtti. Haydar Zere, şunları söyledi:
“Tahliye talebimiz ve bir ihtisas hastanesinde tedavi talebimiz nedeniyle Adli Tıp incelemesi de yapıldı. İstanbul'dan verilecek raporun sonucunu bekliyoruz. Şu anda Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde tedaviye başlandı. Ancak kızımı hastanenin mahkum koğuşuna aldılar. Haftada sadece bir kişi 15 dakika görüşebiliyor. Kızımın moralsizliği hastalığını daha da tetikliyor. Hastalığı nedeniyle ağır özürlü, yaşamı risk altında ve gözetime muhtaç olduğu doktor raporlarında var. Bu olgularda alınacak tedavi kadar bakım ve destek de çok önemli. Yaşama isteği ve çabası tedavisinin başarısı için gereklidir. Bu nedenle kızımın iyileşinceye kadar hapis cezasının ertelenmesini istiyoruz.”

AF TALEP ETMİYORUZ, CEZASI ERTELENSİN
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den af taleplerinin olmadığını belirten Adana Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği Başkanı Şemsettin Kalkan ise “Güler Zere ağır kanser hastası, yaşamını kaybetme riski var. Elimizde cezaevi koşullarında yada Balcalı Hastanesi'nin mahkum koğuşunda tedavisinin mümkün olamayacağını belirten doktor raporları var. Bizler de bu raporlar doğrultusunda Adalet Bakanlığı'ndan tedavisinin dışarıda yapılmasını, tedavisi tamamlanana kadar cezasının ertelenmesini istiyoruz. Bunun dışında Cumhurbaşkanı'ndan af talebimiz yok. Sadece mevcut yasada bulunan ‘mahkumların ağır hasta olduklarında tahliyelerinin edileceği’ maddesine karar vermesini ve tedavisinin dışarıda yapılmasını istiyoruz” dedi.
Güler Zere'nin güçlü bir morale ihtiyacının olduğunu, bu koşullarda o morali bulamayacağını, bundan sonraki sürecinin ailesinin ve sevdiklerinin yanında geçirmesi gerektiğini anlatan raporların ellerinde bulunduğunu söyleyen Kalkan, “Bu raporlar doğrultusunda acilen tahliye edilmesi gerekiyor. Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı Güler Zere'yi tahliye edebilir. Ancak bu yetkiyi kullanmak yerine, topu adli tıp kurumuna atarak, Güler Zere'yi İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderiyor. Bunun anlamı Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı taammüden adam öldürme suçunu işliyor. Bunun için biz Güler Zere'ye daha fazla eziyet edilmeden serbest bırakılmasını istiyoruz. Biz onun tedavisini dışarıda daha iyi koşullarda yaptıracağımıza inanıyoruz. Şu an yemek yiyemiyor. Uyuyamıyor. En büyük etki yapan ağır tecrit koşulları. Aylardır tek başına bir odanın içinde kimseyi görmeden yaşıyor. Haftada sadece bir kişiyle 15 dakika görüşme izni var. Doktorlar Güler Zere'nin yaşama şansı konusunda 2 yıl için yüzde 40, ondan sonrası için yüzde 20 diyorlar. Yani yaşama şansı çok az. Adalet Bakanlığı'ndan ve yetkililerden Güler Zere'nin biran önce tahliyesinin istiyoruz” diye konuştu. (dha)