'Kızım Olmadan Asla'nın Türkçesi

50 yaşındaki Şikar Atila'nın Ürdünlü kocasıyla mücadelesi, ABD'li bir kadının, 'Kızım Olmadan Asla' adıyla beyazperdeye aktarılan İran'daki 'mahkûm' hayatı ve ülkeden kızıyla kaçış öyküsünü andrıyor.

ERZURUM - 50 yaşındaki Şikar Atila'nın Ürdünlü kocasıyla mücadelesi, ABD'li bir kadının, 'Kızım Olmadan Asla' adıyla beyazperdeye aktarılan İran'daki 'mahkûm' hayatı ve ülkeden kızıyla kaçış öyküsünü andrıyor. Lübnan'da 14 yıl bir evde adeta hapis hayatı yaşayan Atila, birlikte kaçtığı 19 yaşındaki oğluyla Erzurum'da bir bodrum katında yoksul bir yaşam sürüyor.
1971'de Almanya'ya çalışmaya giden, Wuppertal
kentinde terziyken 1974'te işçi olarak çalışan Ürdünlü İbrahim Saleh El Tayyar'la tanışan Atila, ailesinin itirazına rağmen evlendi. Ancak Serap, Ümit ve Sema adlı üç çocuğu olan Atila ile kocası arasındaki huzursuzluk, İbrahim'in Ürdün'de evli olduğu anlaşılınca arttı. İbrahim bir gün çocukları eşinden habersiz Ürdün'e götürünce, 1986'da Atila, turist pasaportuyla bu ülkeye gitti. Ve bir evde, kocasının diğer eşiyle birlikte 14 yıl hapis hayatı yaşadı. "Ruh hastası" dediği kocası, Atila ve oğlunu öldürmekle tehdit edip dövüyor, evden dışarı çıkarmıyordu.
Konsolosluk yardım etti
Daha fazla dayanamayan, kaçak yaşadığı Ürdün'den kaçmak için Türk Konsolosluğu'na sığınan Atila, "Paramız yoktu, konsolosluk yardım etti" diye konuştu.
Atila şimdi bir parke fabrikasında 80 milyon maaşla yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Ürdün'de kalan iki kızıyla telefonla bile konuşamayan Atila, "Çok özlüyorum ama Ürdün'e asla dönmem" diyor.