Kızımın tüm katillerini bulun

Kızımın tüm katillerini bulun
Kızımın tüm katillerini bulun
Ümraniye'de eşinin ailesiyle birlikte kaldığı evde, 17 bıçak darbesiyle öldürülen Ebru B.'nin babası hukuk mücadelesi başlattı. Kızını tek bir kişinin öldürmüş olamayacağını söyleyen Ayhan Torun, Bakan Şahin'den davaya müdahil olmasını istedi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi
HAZAL POLAT / Arşivi

Ümraniye’de yaşayan 26 yaşındaki Ebru B., geçen hafta cuma günü saat 13.00 sularında evinde bıçaklandı. 17 yerinden bıçaklanan evli ve 3 yaşında bir çocuk annesi Ebru B., Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Genç kadın , hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Ebru B.’nin eşi H.B.’nin çeşitli suçlardan 2 aydır cezaevinde olduğu, genç kadının eşinin ailesiyle aynı evde yaşadığı öğrenildi.
Ebru B.’nın olay sırasında izinli olarak askerden dönen kayınbiraderi S.B zanlı olarak tutuklanarak askeri savcılığa teslim etti. Genç yaşta kızını toprağa veren Ayhan Torun ise hukuk mücadelesine başladı. 

‘Torunum da kayıp’ 

Yaşadığı acı nedeniyle konuşmakta güçlük çeken baba Torun Radikal’e şöyle dedi:
“Kızımın cesedini gördüm. 17 bıçak darbesi ne demek, kızımı parçalamışlar. Bu resmen bir vahşet. Ben bu cinayeti bir kişinin işlediğini düşünmüyorum. Damadımın babası ve abisi cinayeti azmettirdi. Cinayeti beraber işlediler. Zaten kızımı sevmiyorlardı. Kızıma aşırı şiddet uyguluyorlardı. Başka Ebrular ölmesin, başka analar babalar ağlamasın diye başta Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Sayın Bakan Fatma Şahin’e sesleniyorum, bu olayın takipçisi olsunlar. Tek isteğim bu insanlara en ağır cezaları versinler. Devlet büyüklerinden rica ediyorum bu konuyu geçiştirmesinler. Başka ebrular ölmesin canımız yanmasın. Biz kızımızı ne halde büyütüp yetiştiriyoruz. Herkes duyarlı olsun. Olayın üstüne gidilsin. Bu bir vahşet ve toplumsal yara. Ayrıca 3 yaşındaki torunum da yok. Torunumu da alıp kaçtılar. Nereye gittiklerini bilmiyoruz.” 

KADAV’dan destek 

Ayhan Torun’a hukuk mücadelesinde ise ilk destek Kadınlarla Dayanışma Vakfı’ndan (KADAV) geldi. KADAV temsilcisi avukat Melisa Karakılıç, davanın takipçisi olduklarını ve kendilerine pek çok sivil toplum örgütünün de destek verdiğini belirtti. Avukat Karakılıç, ayrıca kadına yönelik bir şiddet ve cinayet söz konusu olduğu için yürüyüşler düzenleyerek kadın cinayetlerinin sonunun gelmesi için bir adım atacaklarını ifade etti. 

‘Cinayeti toplu halde işlediler’ 

Ayhan Torun önceki gün Ümraniye polis merkezine giderek suç duyurusunda bulundu. Torun, polise verdiği ifadede şunları söyledi:
“Eşim hastane önünde Y.A.’ya, ‘Kızıma ne oldu?’ diye sordu. Y.A., eşime S.B. ile Ebru’nun evine gittiklerini, Ebru’nun kendilerine yemek verdiğinde kayınbiraderi S.B.’nin Ebru’ya ‘Sen benim yemeğime zehir mi kattın, beni öldürecek misin’ dediğini ve sonrasında masadaki bıçağı alarak Ebru’ya defalarca sapladığını anlattı. Y.A., bize S.B.’ye engel olmaya çalıştığını ve bu sırada kendisinin de aldığı bıçak darbesiyle yaralandığını söyledi. Kızıma eşi ve ailesinin birçok kez şiddet ve psikolojik baskı uyguladığını biliyoruz. Kızım bu konuyla ilgili annesine iki mektup yazmıştı. Mektupta ‘Beni kurtarın, çok zor günler geçiriyorum’ yazılı. Vefatından önce kızım bize kaldığı evde çok sayıda silah ve uyuşturucu bulunduğunu söylemişti. Kızımın hayati tehlikesi olduğu için bu konuyu kimseye aktarmadım. Kızımı o evden kurtarmak için elimden geleni yaptım ancak başaramadım. Kızımın öldürülmesi olayında S.B., M.B., S.B. ve Y.A. isimli şahısların canavarca öldürme olayının failleri olduğunu düşünmekteyim. Kızımın kayınpederi M.B.’nin ise bu olayın azmettiricisi olduğunu düşünmekteyim.” Baba Ayhan Torun, verdiği ifadesinden dolayı can güvenliğinin de tehlikeye girdiğini belirterek polisten koruma talebinde bulundu.