Kızını ablasının oğluna vermeyince öldürüldü

Tarım işçisi 35 yaşındaki Şeyhmus Demirtaş, lise öğrencisi kızını oğluyla evlendirmek isteyen ablasına, 'Kızım okuyor. Yaşı da küçük' diyerek ret cevabı verince öldürüldü.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Tarım işçisi 35 yaşındaki Şeyhmus Demirtaş, lise öğrencisi kızını oğluyla evlendirmek isteyen ablasına, 'Kızım okuyor. Yaşı da küçük' diyerek ret cevabı verince öldürüldü.
Olay Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Camili Köyü'nde dün sabah meydana geldi. İki kız çocuk babası Şeyhmus Demirtaş, Ramazan Aydoğmuş ile tarlaya çalışmaya giderken, yolu aynı köyde oturan akrabaları Recep Yiğit, oğulları Erdal ve Orhan Yiğit tarafından kesildi. Demirtaş'ın İstanbul'da yaşayan ablası Zahide Demirhan'ın büyük oğlu Eyüp'ün kayınbiraderi olan Recep Yiğit, iddiaya göre Demirtaş'a "Niye kızını ablana gelin vermiyorsun?" diye bağırdı. Tartışma çıktı. Demirtaş, Recep Yiğit ve oğulları tarafından dövüldü, kasığından bıçaklandı. Baba ve oğulları kaçtı, köylülerin Adana Devlet Hastanesi'ne götürdüğü Demirtaş ise aşırı kan kaybından hayatını kaybetti. Demirtaş, otopsinin ardından köy mezarlığında toprağa verildi.
Zahide 'Ben okuyacağım' dedi
Jandarma, cinayet zanlılarını yakalayabilmek için geniş çaplı operasyon başlattı. Olayla ilgili yapılan soruşturmada, İstanbul'da oturan Zahide Demirhan'ın altı ay önce kardeşi Şeyhmus Demirtaş'tan, büyük kızı 15 yaşındaki Remziye'yi oğlu Murat'a istediği belirlendi. Adana Orhan Çobanoğlu Ticaret Lisesi 3'üncü sınıf öğrencisi olan kızıyla konuşup, "Ben okuyacağım" cevabı alan Demirtaş'ın ise, ablasına, "Kızımın yaşı küçük. Okula da gidiyor. Henüz evlilik erken" diyerek ret cevabı verdiği anlaşıldı.
Bu gelişme üzerine iki kardeş arasında küskünlük yaşanırken, Zahide Demirhan'ın büyük oğlu Eyüp'ün eşi Aysel Demirhan'ın, Şeyhmus Demirtaş'ın kardeşi Ömer'i telefonla arayıp, "Bizimkiler Remziye'yi okul çıkışı kaçıracaklar" diye haber verdiği, bunun üzerine kaçırma olayı da başarısızlıkla sonuçlanınca cinayetin gerçekleştiği ortaya çıktı.