Kızını döven babalar dizini döver!

MARDİN - Ödevlerini yapmıyor, notları da düşük diye 10 yaşındaki kızını döven babaya ‘beş ay boyunca ağaç dikip bakma’ cezası verildi. Ceza, Mardin Midyat ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki A.B.’nin polise gidip babasından şikâyetçi olmasıyla gündeme geldi. 42 yaşındaki baba Z.B.  gözaltına alındı. Midyat Sulh Ceza Mahkemesi, Z.B.’ye Denetimli Serbestlik Uygulaması kapsamında beş ay ağaç dikme cezası verdi.
Kızını döven baba, Orman Müdürlüğü’nce kendisine gösterilen sahada 500 ağaç dikti, aynı zamanda sahadaki diğer ağaçların ekim ve bakımını yaparak cezasını tamamladı.  
Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü’nde görevli uzman sosyolog Tekin Karaçam’a göre kamuya yararlı bir işte çalıştırma cezası ceza adaleti ve sosyal rehabilitasyon açısından oldukça faydalı sonuçlar veriyor:
“Özellikle aile içi şiddetin engellenmesi ve aile bireylerinin korunmasını amaçlayan yeni yasal düzenlemeler ile şiddet kültüründe de azalma beklemekteyiz. Çocukların gelişim dönemlerinde maruz kaldıkları şiddet içerikli davranışlar çocukların sağlıklı gelişiminin önündeki en büyük engeldir. Hayatın herhangi bir alanında başarısız olmuş veya yeteri kadar başarı gösterememiş çocukların başarı düzeyinin yükseltilmesi bu tür şiddet içerikli davranışlar ile sağlanamaz. Bu tür davranışlara maruz kalan çocuklar hem ailesine hem de topluma karşı kin ve nefret ile büyümektedir.” (dha)