Kızını döven babaya ceza

Kızını döven babaya ceza
Kızını döven babaya ceza

Emekli Yaşar Demirköse ceza nedeniyle şaşkın.

ZONGULDAK - Kızına tokat attığı için 3 bin lira para cezasına çarptırılan baba, “Gerekirse kızıma tokat atmaya hakkım var” diyerek mahkemeye itaraz etti.
65 yaşındaki emekli Yaşar Demirköse, üç yıl önce attığı tokattan sonra ‘başına gelenler’ nedeniyle şaşkın. Yaşar Demirköse ‘sözünü dinlemediği için’ kızıyla tartışmış, ardından ‘kendisine küfür ve hakaret ettiği gerekçesiyle’ tokat atmıştı. Elif Demirköse şikâyetçi oldu. Zonguldak 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi babayı önce 150 gün adli para cezasına çarptırdı, ardından Demirköse’nin maddi durumunu göz önüne alarak cezayı 3 bin liraya çevirdi.
Karara itiraz eden baba Demirköse dilekçesinde “Kararı temyiz etmek benim anayasal hakkımdır, bunu kullanmak istiyorum. Müslüman Türk milletinin bir ailesi olarak gerektiği zaman bu benim kutsal hakkımdır. Kaldı ki ben emekli bir insanım. Bu cezayı ödeyecek maddi ve manevi gücüm yok” dedi.
Demirköse, kızının liseyi bitirdikten sonra tavır ve davranışlarının değiştiğini, dört yıl önce İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 20 gün de tedavi gördüğünü de anlattı: “Beş kez intihara teşebbüs etti. Beşinciden sonra İstanbul’a sevk edildi. 20 gün tedavi gördü. Geldiğinde daha saldırgan oldu. Bakırköy’e götürmek istedik. Bizi ölümle tehdit etti. Mahkemede hâkime, ‘Evet tokat attım. Benim kızım, gerek gördüm ve attım’ dedim. Hâkim ‘Atamazsın, Avrupa Uyum Yasalarına aykırı’ dedi. ‘Kızını dövmeyen dizini döver’ diye bir söz var. Bu sözü hâkime de hatırlattım. Ama kararı görünce şaşkına döndüm.” (dha)