Kızını okutan aileye teşvik

Kız çocuklarının okula gönderilmesi amacıyla 2003 yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile UNICEF arasında başlatılan 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası'nın ikinci ayağı okulların açılacağı 13 Eylül'de Şanlıurfa'da başlayacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Kız çocuklarının okula gönderilmesi amacıyla 2003 yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile UNICEF arasında başlatılan 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası'nın ikinci ayağı okulların açılacağı 13 Eylül'de Şanlıurfa'da başlayacak.
2005'te 20 ilde daha uygulanacak
6 ile 14 yaşında ilköğretim çağında olan kız çocuklarının okullulaşma oranlarının artırılması, eğitim sistemi dışında kalan, okulu terk eden ya da devamsızlık yapan öğrencilerin ilköğretime kazandırılmasını amaçlayan kampanya, 2003 Haziran ayında, okullaşma oranlarının en düşük olduğu Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van'da başlatılmıştı. 2004'te 23 yeni il kampanya kapsamına alındı. 2005 yılında ise 20 il daha kampanya kapsamına alınacak.
Kayıtlar yüzde 5.8 arttı
Kampanyayla birlikte, uygulama yapılan ilk 10 ilde okula kayıt oranlarında yaklaşık yüzde 5.8 oranında bir artış sağlandı. Bir önceki öğretim yılına göre söz konusu illerde ilköğretim okullarına 40 bin kız öğrenci fazladan kayıt oldu. Yapılan araştırmaya göre illerde yüzde 2 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda kayıt artışı yaşandı.
Milli Eğitim Bakanlığı, söz konusu kampanyaya 2005 yılında da hızla devam edecek. Kampanyanın ikinci ayağı, okulların açılacağı 13 Eylül tarihinde Şanlıurfa'da başlatılacak. Bakanlık, sivil toplum örgütlerinin destek verdiği kampanyaya gazetecilerin de destek vermesi için plan yapıyor.
Bakanlık, kampanyaya katılımın artmasını sağlamak için parasal teşvik ve ikna yöntemlerini uygulamayı planlıyor. Buna göre, ilköğretim seviyesindeki kız çocuklarını okutan ailelere çocuk başına ayda 20 milyon lira, ortaöğretim seviyesindeki kız çocuklarını okutan ailelere ise çocuk başına ayda 35 milyon lira destek verilecek. Ayrıca, kız çocuklarının okutulması konusunda ailelerin bilinçlendirilmesi için oluşturulan il, ilçe ve köy yürütme kurulları ile valilikler ve il milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla ev ev ikna yöntemine başlanacak.